Větrný mlýn
holandského typu dal v
Budišově postavit v letech 1837-1838 majitel budišovského panství svobodný pán Karel Baratta-Dragono. Zanikl v roce
1866, kdy jej údajně
vypálilo pruské vojsko. Po požáru nebyl obnoven a
zachovalo se z něj jen obvodové zdivo do výše 9 metrů.
Svými dvěma mlecími zařízeními a poháněním pily sloužil mlýn potřebám budišovského velkostatku. Na přelomu 19. a 20. století fungoval také jako rozhledna.
Památkově chráněn je zbytek mlýna od roku
1968. Stavba je dnes spíše ruinou a je součástí rekreačního objektu. Návštěva je možná pouze po domluvě s majiteli. Blízko mlýna nechali majitelé vyrobit informační ceduli, kde se zájemci dozvědí dostupné informace doplněné archivními snímky.