Úvod > Co chcete dělat? > Veslařský kanál Račice
Veslařský kanál Račice
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Letní sporty

Veslařský kanál Račice

Veslařský areál vznikl v 70. a 80. letech 20. století na místě bývalé pískovny. Za dobu své existence hostil řadu významných sportovních akcí – mistrovství světa veslařů, světové poháry v kanoistice a světový šampionát dračích lodí. Areál je přístupný veřejnosti.
Labe aréna Ústeckého kraje je český unikát, který spojuje dvě sportovní centra – jedno v Račicích, druhé ve Štětí. Veslařský a kanoistický kanál v Račicích patří k největším sportovním stavbám České republiky a svým významem přesahuje hranice Evropy. Nové tréninkové centrum ve Štětí poskytuje zázemí pro vrcholové sportovce, ale zároveň je otevřené pro širokou veřejnost se silným zaměřením na rozvoj pohybových aktivit dětí a mládeže.

Račický kanál slouží také jako výjimečné zázemí pro další sporty - dračí lodě, cyklistiku, jízdu na koloběžkách, rybaření, dálkové plavání, plavání pod vodou, triatlon apod. Zároveň je kanál přístupný i široké veřejnosti, u které je oblíbené zvláště in-line bruslení na 5 km dlouhém okruhu okolo kanálu. Každý zde může provozovat své vlastní sportovní aktivity.
 

 

Veslařská dráha a závody světové úrovně

Veslařská dráha vznikla na místě bývalé pískovny a byla dokončena v roce 1986. Původcem nápadu byl ředitel pískovny v Račicích a veslařský trenér Miroslav Švagrovský. Areál je vybaven věží pro rozhodčí, budovou loděnice, hotelem, vysokokapacitními parkovišti, provozní budovou, objekty pro šatny a sprchy pro závodníky a hledištěm pro 5 000 diváků.

Konaly se zde akce významného světového charakteru: 2002 FISA World Masters Regatta, Mistrovství světa juniorů ve veslování 1986, Mistrovství světa v kanoistice juniorů 1993, Mistrovství světa ve veslování 1993, v roce 1999 i Mistrovství světa v rybaření. Roku 2015 zde proběhlo Mistrovství Evropy seniorů v rychlostní kanoistice a Mistrovství světa posádek dračích lodí, o rok později 2016 Světový pohár v rychlostní kanoistice. V roce 2017 Mistrovství světa v rychlostní kanostice a Mistrovství Evropy ve veslování. Rok 2019 znamenal pro račickou arénu Mistrovství Evropy juniorů v rychlostní kanoistice, Mistrovství Evropy v koloběhu a Mistrovství Evropy Juniorů v dálkovém plavání.
 

Informace o Labe Aréně 

Celková délka vodního kanálu je 2 350 m a jeho šířka je 130 m. Kanál umožňuje pořádání závodů až na 2 000 m. Kolem celého kanálu vede silnice o celkové délce 5 km (kam jezdí auta jen v době pořádání závodů), kterou si oblíbili in-line bruslaři.
 
Vstup do areálu je možný bezplatně a neomezeně, vyjma několika velkých mistrovství v letní sezoně. Zaparkovat lze na velkých přilehlých parkovištích. V areálu je také restaurace se čtyřmi bowlingovými drahami a za pěkného počasí bývá otevřeno také občerstvení u hlavní rozhodčí věže. Areál je v současnosti přístupný veřejnosti a nabízí prostor pro širší sportovní vyžití.

Pro děti a mládež je k dispozici Tréninkové centrum, lze se také zapojit do projektu Česko vesluje.
 
Lov ryb je povolen pouze z ostrova a z částí břehů ohraničených kolmými průměty konců ostrova na bližší břeh ostrova, vyznačeno tabulemi. Od 1. 11. do 28. 2. je lov ryb povolen po celé ploše kanálu (pokud jsou odstraněny bójky). Na revíru platí zákaz lovu ryb při závodech veslařů a kanoistů.

Provozovatel

Labe aréna Račice

Račice 130
411 08 Račice
Tel.:
+420 416 813 652
Email:
info@labearena.cz
Email:
sportcentrum@raci...
WWW:
https://www.labea...
GPS:
50,458408 14,342323
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

Zámecká restaurace Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Hotel Koruna Roudnice nad Labem

Hotel Koruna Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Restaurace a Bar Monaco Roudnice nad Labem

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj
Hotel Magnolia

Hotel Magnolia

Roudnice nad Labem, Ústecký kraj