!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Velký pařezitý rybník u obce Řásná
Příroda

Velký pařezitý rybník u obce Řásná

Velký Pařezitý rybník je přírodní rezervace nacházející se na Vysočině, poblíž obce Řásná v okrese Jihlava v nadmořské výšce 670 až 680 metrů. Byl založen Zachariášem z Hradce v roce 1565 jako zdroj pitné vody pro nedalekou Telč, a jako záložní zdroj slouží dodnes.
Přírodní rezervace Velký Pařezitý rybník a jeho nejbližšího bažinaté okolí připomíná tajgu. Důvodem ochrany území je zachování typických ukázek bažinného lesního společenstva vyšších poloh Českomoravské vrchoviny a vzácných mokřadních olšin a rašelinných březin. Z významných rostlin zde můžete narazit na bublinatku jižní, bazanovec kytkokvětý, ďáblík bahenní, papratku samičí a další. žije zde mnoho rašeliništních druhů hmyzu, pavouků a drobných obratlovců.

Rybník založil Zachariáš z Hradce roku 1565 a již od počátku plnil vodárenský účel jakožto zdroj pitné vody pro město Telč. Voda z rybníka byla svedena stokou z povodí Jihlavy do Telčského potoka v povodí Dyje. V době založení rybníka se zachovaly na jeho dně četné pařezy stromů původního lesa. Odtud pochází i název rybníka. V současné době je rybník využíván k extenzivnímu chovu ryb a stále slouží jako záložní zdroj pitné vody pro město Telč.

Rybník je součástí chráněné krajinné oblasti s povolenou výjimkou pro koupání. Pláže jsou zde travnaté nebo písčité a vstup do vody pozvolný – vhodný i pro děti. Rybník se nachází asi 1,5 km severozápadně od obce Řásná.

 
Zobrazit více

Provozovatel

Velký Pařezitý rybník

Přírodní rezervace Velký Pařezitý rybník
588 56 Řásná
WWW:
https://www.telc....
WWW:
https://www.khsji...
GPS:
49,228012 15,379398
 
Region:
Vysočina
Oblast:
Vysočina
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Statek Javořice

Statek Javořice

Telč, Vysočina
Bistrot de Papa

Bistrot de Papa

Horní Dubenky, Vysočina