Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Velký pařezitý rybník u obce Řásná
Příroda

Velký pařezitý rybník u obce Řásná

Velký Pařezitý rybník je přírodní rezervace nacházející se na Vysočině, poblíž obce Řásná v okrese Jihlava v nadmořské výšce 670 až 680 metrů. Byl založen Zachariášem z Hradce v roce 1565 jako zdroj pitné vody pro nedalekou Telč, a jako záložní zdroj slouží dodnes.
Přírodní rezervace Velký Pařezitý rybník a jeho nejbližšího bažinaté okolí připomíná tajgu. Důvodem ochrany území je zachování typických ukázek bažinného lesního společenstva vyšších poloh Českomoravské vrchoviny a vzácných mokřadních olšin a rašelinných březin. Z významných rostlin zde můžete narazit na bublinatku jižní, bazanovec kytkokvětý, ďáblík bahenní, papratku samičí a další. žije zde mnoho rašeliništních druhů hmyzu, pavouků a drobných obratlovců.

Rybník založil Zachariáš z Hradce roku 1565 a již od počátku plnil vodárenský účel jakožto zdroj pitné vody pro město Telč. Voda z rybníka byla svedena stokou z povodí Jihlavy do Telčského potoka v povodí Dyje. V době založení rybníka se zachovaly na jeho dně četné pařezy stromů původního lesa. Odtud pochází i název rybníka. V současné době je rybník využíván k extenzivnímu chovu ryb a stále slouží jako záložní zdroj pitné vody pro město Telč.

Rybník je součástí chráněné krajinné oblasti s povolenou výjimkou pro koupání. Pláže jsou zde travnaté nebo písčité a vstup do vody pozvolný – vhodný i pro děti. Rybník se nachází asi 1,5 km severozápadně od obce Řásná.

 

Provozovatel

Velký Pařezitý rybník

Přírodní rezervace Velký Pařezitý rybník
588 56 Řásná
WWW:
https://www.telc....
WWW:
https://www.khsji...
GPS:
49,228012 15,379398
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Z mé zahrady

Výstava obrazů Zdenky Šimkové
Telč, Kraj Vysočina

Kino na Kolečkách – vnitřní promítání Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo

Kino na kolečkách zavítá 18. února do kinosálu Panského dvora, kde se bude promítat pohádka Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo.
Telč, Kraj Vysočina

Kino na Kolečkách – vnitřní promítání Přání k narozeninám

Putovní Kino na kolečkách zavítá 18. února do kinosálu Panského dvora, kde se bude promítat česká komedie "Přání k narozeninám".
Telč, Kraj Vysočina

Posezení s Countrybandou

Hudební posezení s Countrybandou v restauraci Panského dvora.
Telč, Kraj Vysočina

Naučná stezka Velký pařezitý rybník

Naučná stezka tvoří okruh kolem Velkého pařezitého rybníka, vede skrz Přírodní rezervaci Velký Pařezitý rybník. Okruh má 4 zastavení týkající se historie rybníka a zajímavostí a života v jeho okolí.
Řásná, Kraj Vysočina

Na běžkách Českomoravskou vrchovinou – za krásami krabatiny

Zdálo by se, že tato oblast nemá z lyžařského běžeckého hlediska co nabídnout, ale opak je pravdou. Trasy pro běžce jsou tedy upravovány nejen přímo u Jihlavy a na historicky běžkařsky významném Čeřínku, ale také v Javořické vrchovině v okolí Telče.
Řásná, Kraj Vysočina

Míchova skála nedaleko Řásné u Jihlavy

Přírodní památka Míchova skála se nachází nad Velkým pařezitým rybníkem asi 8 km severozápadně od Telče. Je jedním z nejlépe zachovalých projevů intenzivního mrazového zvětrávání žuly ve vrcholových partiích Jihlavských vrchů v nadmořské výšce 765–774 metrů.
Řásná, Kraj Vysočina

Vysočina na běžkách: nejvyšší Jihlavské vrchy

Většině lyžařů splývá pojem Vysočina se Žďárskými vrchy. Poněkud v ústraní hlavního zájmu leží Jihlavské vrchy u Telče, kde dosahuje Vysočina kótou Javořice (837 m) svůj nejvyšší bod.
Řásná, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Turistatek Javořice

Vítejte ve Lhotce u Telče, na statku, který v těchto místech stojí již 400 let. Na naší rodinné farmě chováme ovce a včely, provozujeme penzion, chatu a kemp. Nabízíme výrobky z našeho ovoce, medu a vlny. Zastavte se pod Javořicí!
Lhotka, Kraj Vysočina

Bistrot de Papa

Bistrot de Papa v obci Horní Dubenky na Vysočině je skvělé místo uprostřed českého venkova.
Horní Dubenky, Kraj Vysočina

Chalupa Růžená se spaním na peci

Už jste někdy spali na peci? Na Chalupě Růžená můžete! Zde vás čeká stylové ubytování v srdci krásné Vysočiny a tato chalupa je to pravé místo pro vaši rodinnou či sportovní dovolenou.
Třešť, Kraj Vysočina

Penzion Třeštický mlýn

Stylové ubytování v krásně zrekonstruovaném objektu mlýna, jehož bohatá historie sahá až do středověku. K objektu přiléhají rozsáhlé pozemky luk, pastvin, několik menších rybníků, přírodní potok, mlýnský náhon a oplocené sady s ovocnými stromy.
Třeštice, Kraj Vysočina