Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kamenný válečný kříž od rozhledny Štěpánka – nyní v depozitáři
Památky

Kamenný válečný kříž od rozhledny Štěpánka – nyní v depozitáři

Německý válečný kříž, který ve formě medaile dostávali vojáci wehrmachtu za druhé světové války, za odvahu, stával vytesán z kamene nedaleko rozhledny Štěpánka v Jizerských horách. Šlo o jedinou památku svého druhu u nás, po útoku vandalů jsou jeho fragmenty ve vrchlabském muzeu.
Žulový Železný kříž v „nadživotní“ velikosti vytesaný z žulového kamene připomínal, že mnozí sudetští Němci se narodili tady v Jizerských horách, v někdejším Československu. Místní Němci jej vztyčili u rozhledny Štěpánka v květnu 1944. Byl odvozen ze vzoru Železného kříže 1939, tj. nesl uprostřed hákový kříž – znak NSDAP a později výsostný znak Třetí říše. Byl vztyčen na památku padlých příslušníků říšské branné moci a Zbraní SS z Kořenova a okolních měst a vesnic.

Kříž obklopovaly také větší kameny (moderní menhiry), které dohromady tvořily kruh. Každý z nich měl na sobě kdysi cedulku s názvem obce, kde mrtví před narukováním bydleli. Jejich smrt připomínaly helmy a část výzbroje položené před balvany. Tvořily kruh, do něhož přicházeli pozůstalí. Zdůrazněme, že se rozhodně nejedná o uctívání nacistických symbolů anebo samotné ideologie. Jde především o akt smíření. Mnozí místní do války jít nechtěli, ale byli Němci, rukovat museli a poté, co kdesi daleko zemřeli, jim pozůstalí z řad rodiny či přátel alespoň postavili vzpomínkový kámen. Místo tak představuje symbolický hřbitov.
 
Na podstavci kříže, který na místě jako jediný zůstal, se zvídaví turisté dozví vše potřebné z informační cedule, která nese vysvětlení z pera Jana B. Uhlíře – historika a soudního znalce se specializací na fašismus, neonacismus a druhou světovou válku, třetí říši a protektorát Čechy a Morava.
 

Vzpomínka na padlé skončila v roce 2023 v rokli

Tradice uctívání padlých trvala jen krátce, a to do jara 1945. U rozhledny byla za války vojenská posádka hlídající okolní vzdušný prostor. S končícími boji se stáhla do Německa a zanechala po sobě spálené dokumenty, uniformy i přerušená telefonní spojení… a původní německé obyvatelstvo se připravovalo k vysídlení. Češi k rozhledně dorazili 8. května. V tento den z velkého kříže odstřelili menší, hákový. O několik dnů později čeští vlastenci Turnova svrhli kříž ze skály. Rozbitý ležel na dně rokle až do 28. října 2011, kdy jej spolek za obnovu památek Jizeran sesbíral a postavil na původní místo. V pondělí 25. března 2023 byl kříž opět poničen – zatím neznámý pachatel jej shodil z podstavce a kříž se rozbil na kusy.
 

Nyní je kříž v muzeum KRNAP

Kusy rozlámaného kříže jsou nyní ve vrchlabském muzeu Správy KRNAP, které řeší, co s ním bude dál. Velký zájem o tento válečný kříž mají Severočeské muzeum v Liberci a obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum v Ústí nad Labem, která by ho chtěla zařadit do expozice Naši Němci.
 

Kde se vzal symbol tohoto kříže?

Jedná se o symbol, který používali už němečtí rytíři ve středověku. Coby vyznamenání se Železný kříž objevil za válek proti Napoleonovi, kdy jej vojákům udílel pruský král Fridrich Vilém III. Nacisté zavedeného symbolu později využili a udělovali tzv. Rytířský kříž Železného kříže. Rozlišoval se na několik stupňů podle významu. Po pádu Hitlerova režimu vyznamenání zaniklo, ale i Bundeswehr začal brzy udělovat „podobné“ vyznamenání se stylizovaným křížem.

Provozovatel

Správa KRNAP ve Vrchlabí

Příchovice
Místo, kde kříž u rozhledny Štěpánka stával
468 48 Kořenov
WWW:
https://www.muzeu...
GPS:
50,746995 15,365571
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Obec:
Kořenov
Tipy na výlet:
Kořenov a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Anenská sklářská slavnost na Jizerce 2024

Srdečně zveme na Anenskou slavnost na Jizerce dne 27. července 2024. Letos se koná již po 19. Tradiční řemesla, netradiční soutěže, dobroty z grilu.
Kořenov, Liberecký kraj

Král Jizerských hor – 50 km ve stopě Standy Řezáče

Projeďte na běžkách, nebo na kole trasu tradičního Jizerského závodu na 50 km.
Kořenov, Liberecký kraj

Za pohádkou na Zubačku

V sobotu 20. července můžete na Zubačku vyrazit za pohádkou. Pro děti bude připraven pohádkový okruh okolo nádraží v Kořenově, jezdit budou zvláštní ozubnicové vlaky.
Tanvald, Liberecký kraj

Modelářská sobota na Zubačce

První srpnová akce na Zubačce patří tradičně zmenšené železnici – ani letošek nebude výjimkou. Těšit se můžete na železniční modely všech velikostí i na zvláštní vlaky po jediné české ozubnicové trati.
Tanvald, Liberecký kraj

Jízdy historického motoráčku na Zubačce

Chcete poznat Zubačku poklidněji bez velkého množství lidí a přitom se svézt historickým vlakem? Přijďte se svézt historickým motoráčkem na Zubačce!
Tanvald, Liberecký kraj

Jízdy historického motoráčku na Zubačce

Chcete poznat Zubačku poklidněji bez velkého množství lidí a přitom se svézt historickým vlakem? Přijďte se svézt historickým motoráčkem na Zubačce!
Tanvald, Liberecký kraj

Jízdy historického motoráčku na Zubačce

Chcete poznat Zubačku poklidněji bez velkého množství lidí a přitom se svézt historickým vlakem? Přijďte se svézt historickým motoráčkem na Zubačce!
Tanvald, Liberecký kraj

Jízdy historického motoráčku na Zubačce

Chcete poznat Zubačku poklidněji bez velkého množství lidí a přitom se svézt historickým vlakem? Přijďte se svézt historickým motoráčkem na Zubačce!
Tanvald, Liberecký kraj

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.
Kořenov, Liberecký kraj

Muzeum lehkého opevnění Na Pomezí v Kořenově

Expozice lehkého opevnění je umístěna v jednom z objektů LO vz.37, pod rozhlednou Štěpánka nedaleko Kořenova.
Tanvald, Liberecký kraj

Jizerské hory na běžkách – běžecké tratě okolo Štěpánky

V Kořenově a okolí se nachází zhruba 60 km upravovaných lyžařských běžeckých tras, které navazují na další stopy – jedním směrem na Smědavu a Bedřichov, druhým směrem na Krkonoše. Součástí tohoto systému jsou též tři vyznačené trasy kolem vrcholku Hvězda s rozhlednou Štěpánka.
Kořenov, Liberecký kraj

Bowling v Hotelu Příchovice

Hra plná zábavy v Krkonoších! Hotel nemusí být jen místem pro ubytování během dovolené, ale také cílem, kde si může aktivně odpočinout.
Kořenov, Liberecký kraj

Za sportem i zážitky do Kořenova – největší horské obce v ČR

Kořenov leží v nejvýchodnější části Jizerských hor v těsném sousedství Krkonoš a hranic s Polskem. Rozkládá po obou březích Kořenovského potoka, který přitéká zpod Štěpánky a částečně i v údolí Martinského potoka a Jizery.
Jablonec nad Nisou, Liberecký kraj

Tesařovská kaple Kořenov

Počátkem 20. století se němečtí evangelíci rozhodli postavit vlastní modlitebnu a vybrali pro ni místo na vyvýšenině dnešního Tesařova. Projekt kaple zhotovil berlínský stavitel architekt sakrálních staveb Dr. Otto Bartning.
Kořenov, Liberecký kraj

Hotel wellness V Nebi – vaše nebeské dny

Zapomeňte na hektiku a stres dnešní doby a nechte se hýčkat. Nové "nebeské spa" nabízí klid a pohodu, bez ohledu na rozmary počasí. Poloha na okraji obce Příchovice v Jizerských horách mimo hlavní silniční provoz v těsné blízkosti lesa přispěje k vaší absolutní relaxaci a příjemným prožitkům.
Kořenov, Liberecký kraj

Vrchol Bílá skála nad Rejdicemi

Bílá skála (německy Heidstein) je hora na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, od Tanvaldu vzdálena 4,5 km a z Příchovic 2 km východním směrem.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Turnovská chata na hřebeni Jizerských hor

Turnovská chata je původní dřevěná chata z roku 1920, která nabízí ubytování a restauraci s domácí kuchyní na hranici Jizerských hor a Krkonošského národního parku, přímo pod rozhlednou Štěpánka ve výšce 948 m.n.m. Na Turnovské můžete ochutnat vyhlášené borůvkové knedlíky nebo hříbkové rizoto.
Kořenov, Liberecký kraj

Penzion a restaurace U Čápa

Příchovice patří mezi menší, ale útulné středisko turistiky a zimního lyžování na pomezí mezi Jizerskými horami a Krkonošemi, vzdálené 6 km od Harrachova. Prožijte dovolenou v klidném prostředí autentické jizerské chalupy, která nabízí veškerý komfort a možnosti relaxace.
Kořenov, Liberecký kraj

Roubenka Polubný v Jizerkách

V Jizerských horách v malé obci Horní Polubný se nachází Roubenka Polubný, kterou si můžete pronajmout.
Kořenov, Liberecký kraj

Jizerské domky – domeček Šmírák

Domeček u Zlaté Olešnice přišel ke svému jménu díky velikému výhledovému oknu, skrz které můžete z pohodlí pozorovat okolní přírodu a pobíhající srnky a zajíce.
Zlatá Olešnice, Liberecký kraj

Penzion Věra

Rodinný Penzion Věra se nachází v malebné obci Vilémov necelý 1 km od města Rokytnice nad Jizerou. Hned za domem se otevírá nádherný výhled na louky a lesy Krkonošského pohoří.
Rokytnice nad Jizerou, Liberecký kraj

Penzion Paseky U zapadlých vlastenců

Rodinný penzion v retro stylu, nacházející se ve spodní části horské obce Paseky nad Jizerou na západním okraji Krkonoš.
Paseky nad Jizerou, Liberecký kraj

Hotel Emilka

Příroda Jizerských hor uchvacuje návštěvníky svým drsným severským rázem a množstvím překrásných míst s ojedinělými přírodními výtvory. Pro aktivní odpočinek je v areálu hotelu Emilka travnaté hřiště.
Desná, Liberecký kraj

Resident Harrachov

Unikátní resort spojující zázemí vašeho domova s komfortem hotelové péče.
Harrachov, Liberecký kraj