Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > V Krušných horách za zvířátky
Za
Zážitky

V Krušných horách za zvířátky

Přemýšlíte, kam v Krušných horách vyrazit na výlet? Lokální destinační agentura Krušnohorsko vás tímto zve na výlety do míst, která hrdě nesou zvířecí jména. A že jich u nás máme opravdu hodně, je jisté, že je v jednom dni všechna obejít nestihnete. Nebo?
Naprosto dechberoucí je výlet na Hadí horu nad Jáchymovem. Je to štreka, při které se zapotíte, ale rozhodně to stojí za to. Pověstí o tomto tajuplném kamenném moři je více. Každá z nich však ukrývá zrnko naděje, že na hladině tohoto neobvyklého moře se skrývá poklad. Třeba čeká právě na vás, kdo ví? Z Hadí hory se vám otevře výhled na celé údolí Jáchymova. A pokud potřebujete svou námahou něčím dobrým spláchnout, můžete si cestu prodloužit procházkou do Božího Daru a místního pivovaru Červený vlk.

Pokud máte v oblibě krušnohorské jeleny, pak se skutečně projdete po celých horách. Jeleních názvů v nich je totiž nejspíš úplně nejvíce. Jelení hřbet najdete na Perninkem, Jelení horu u Horní Blatné i na Přebuzi, kde je také Jelení vrch. Na Bublavě navštívíte vrch zvaný Jelínek nebo Jelení louku. Pod Plešivcem najdete také Jelení. Všemu pak vévodí přírodní park Jelení vrch (kde najdete Havrana a Liščí kout). A přímo v zaniklé obci Jelení se můžete vydatně občerstvit v restauraci se stejnojmenným názvem. Trochu nezvykle si tam můžete zapůjčit lamy a projet se s nimi po Krušných horách.

Co se četnosti týče, jelena zdatně pronásleduje vlk i liška. Na Mariánské ční Vlčí hřbet, bývalé útočiště poustevníka Niavise, který předpověděl slávu města Jáchymov. Místo bylo také zvoleno pro stavbu zázraky proslulého kláštera na Mariánské. Dnes tu nenajdete ani poustevníka ani klášter, ale Vlčí hřbet tu čeká po staletí. Nad Horní Blatnou najdete malebnou hájovnu Vlčina i přírodní památku Vlčí jámy – zařazenou mezi hornické památky Krušnohoří UNESCO. Skýtá opravdu jedinečný pohled, který osloví nejen milovníky geologie, ale také drsné přírody. Vlčí horu pak můžete zdolat v přírodních parcích Jelení i Přebuz.

Malá skalka severně od Perninského vrchu nese název Liščí hora. Je na ní i rozhledna, ale lehce si ji spletete s mysliveckým posedem. V přírodním parku Přebuz najdete Liščí hůrku, hned dvě hory se stejným jménem – Liščí vrch – mají v přírodním parku Leopoldovy Hamry. Přírodní park Kamenné vrchy pak skrývá Liščí horu. A pokud těch lišek ještě nebudete mít dost, zajděte si k Potůčkům, tam vás na vynikající kuchyni zve restaurace Červená liška.

Kromě zvířat v horách dominantních tu máme zastoupeny i ta menší. Nad Jáchymovem je Kozí vrch, nad Nejdkem Kozí díl. Výše protéká také Kozí potok. Máme tu Rybnou, Pstruží nebo Pstruhový potok. Bezkonkurenčně nejmenšími budou vrch Čmelák, Komáří vrch a Komáří potok. U Horní Blatné najdete plácek Za Ovčárnou i Kravskou cestu. Na Přebuzi ční skála s názvem Kohout, Oslí vrch nebo Kočičí skála. Osamoceně a neobvykle pak mezi malými tvory ční velikáni Dračí skála, Medvědí a Gorila.

Na závěr našeho výčtu jsme si nechali zástupce říše ptačí. Jeřábí vrch a Jeřábí jezera (malé i velké) jsou přírodními skvosty krušnohorských hranic. U Krásné Lípy leží Ptačí hora, v přírodním parku Leopoldovy Hamry Sokol a v přírodním parku Kamenné vrchy najdete Bažantnici. Vzácnou přírodní lokalitou je Tetřeví hora a ujít byste si rozhodně neměli nechat ani trochu pro turisty schované Holubí skály. A kam jinam pak zajít na dobré jídlo než na Kukačku?

Ne, že bychom vás chtěli odradit od návštěvy jiných míst, ale alespoň v tomto putování se z úcty ke zvířatům vyhněte Pytlácké rokli, Pašerácké cestě nebo bývalému dolu Drahá kožešina.
 
Kolik zvířecích míst jste zvládli za jeden den navštívit?

Našli jste nějaká místa, která nám zůstala utajena?

Provozovatel

Lokální destinační agentura Centrální Krušnohoří z.s.

Boží Dar 1
362 62 Boží Dar
Tel.:
+420 723 909 861
Email:
redakce@krusnohor...
Email:
lpintnerova@lanov...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
krusnohorsko.com
GPS:
50,410798 12,922487
 
Region:
Karlovarský kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Boží Dar
Tipy na výlet:
Boží Dar a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Ježíškova vánoční pošta z Božího Daru

Před vánocemi mají nejvíce napilno na jedné z nejvýše položených pošt u nás – v obci Boží dar. I letos si můžete od 1. do 23. prosince nechat orazítkovat dopis!
Boží Dar, Karlovarský kraj

Karlův běh 2023

52. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti zejména.
Boží Dar, Karlovarský kraj

Adventní jarmark v hotelu Běhounek

Přijďte nasát atmosféru blížících se Vánoc!
Jáchymov, Karlovarský kraj

Adventní setkání v hotelu Radium Palace

Rádi bychom vás pozvali na adventní setkání v hotelu Radium Palace!
Jáchymov, Karlovarský kraj

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.
Boží Dar, Karlovarský kraj

Vlastivědné muzeum Boží Dar

Expozice vlastivědného muzea Boží Daru pojednává o historii nejvýše položeného města ve střední Evropě. Muzeum sídlí ve stejné budově jako městský úřad a Infocentrum. Najdete tu také Ježíškovu poštu.
Boží Dar, Karlovarský kraj

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).
Boží Dar, Karlovarský kraj

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.
Boží Dar, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension-pizzerie Erika Boží Dar

Užijte si příjemnou dovolenou v Pensionu Erika s pizzerií v centru horského městečka Boží Dar. Dům se nachází přímo u běžeckých tratí, 300 m od lyžařských vleků a nabízí ideální dovolenou pro jednotlivce, rodiny, firemní i společenské akce.
Boží Dar, Karlovarský kraj

Apartmány Jurica na Božím Daru v Krušných horách

Komfort, pohodu a soukromí – to vše a mnohem více najdete v apartmánech Jurica přímo v centru krušnohorského městečka Boží Dar. Najdete zde ideální podmínky pro páry i početnější skupiny, prostor a pohodlí jistě ocení také rodiny s dětmi.
Boží Dar, Karlovarský kraj

Pension Schneeberg Boží Dar

Ubytování v příjemné atmosféře rodinného pensionu v klidné části obce Boží Dar. Přímo před pensionem vedou běžkařské tratě Krušnohorské magistrály.
Boží Dar, Karlovarský kraj

Hotel Praha Boží Dar

Hotel Praha leží přímo v sedle mezi horou Klínovec a horou Božídarský Špičák. Díky své výjimečné poloze a zejména krásné okolní přírodě nabízí všem návštěvníkům nejrůznější možnosti, jak zde strávit dovolenou v každém ročním období.
Boží Dar, Karlovarský kraj