Úvod > Co chcete dělat? > Umělá jeskyně Grotta v Lednici

Umělá jeskyně Grotta v Lednici

Památky
Grotta je umělá krápníková jeskyně v podzemí zámku Lednice, součást IV. prohlídkového zámeckého okruhu. Uměle vytvořené krápníky v těchto prostorách jsou zhotoveny štukovou technikou nanesenou na kostry a jádra z dřevěného uhlí, dubové špalíčky nebo rákos.
Umělá jeskyně, vyhloubená pod zámkem Lednice dnes nabízí čtvrtý prohlídkový okruh zámku. Jedná se o nejstarší a největší umělou jeskyni na světě, která se rozkládá na ploše 90 čtverečních metrů. Grotta byla vybudována již v poslední třetině 17. století a mimo umělé vytvořené krápníky vyhotovené štukovou technikou, zde najdete také ty "opravdové", dovezené z Moravského krasu.

Jeskyně Grotta je součástí Lednicko-valtického areálu, významné oblasti, zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Přístup do Grotty je z prvního nádvoří, na levé straně zámku.
 

Expozice vinařství

V umělé jeskyni od roku 2015 objevíte expozici o vinařství a zrajících sektech. Lednice byla reprezentačním sídlem knížat z Lichtenštejna a místem velkolepých slavností, kde víno pro početné hosty nemohlo chybět. Jako příruční archiv vín sloužila právě grotta, kde se podávala nejlepší vína z lichtenštejnských vinic.

IV. prohlídkový okruh vás zavede nejen do Grotty, ale také do sklepení zámku. Dozvíte se zajímavé informace o technickém zázemí a uvidíte také lahve na víno s originálními lichtenštejnskými, hodně výraznými etiketami, unikátní zádový postřikovač či archiv se stovkami zrajících sektů.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Onyx v Lednici

Restaurace Onyx v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Restaurace Grand Moravia v Lednici

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Relax Hotel Štork

Relax Hotel Štork

Lednice, Jižní Morava