Úvod > Co chcete dělat? > Úhoř Pepík v secesní budově České pojišťovny v Praze
Příroda

Úhoř Pepík v secesní budově České pojišťovny v Praze

Secesní budova České pojišťovny ve Spálené ulici je sama o sobě skvostem pražské architektury. Velkou raritou je zde však kašna pod schody, kde od roku 1914 plave živý úhoř. Ten současný je svého jména III.
Velkou raritu ukrývá secesní budova České pojišťovny v pražské Spálené ulici. V kašně pod schody plave živý úhoř. Jmenuje se Pepík a je už třetí od roku 1914. Na prvního vzpomínal kdysi slavný herec Jan Werich (1905 – 1980). 

Prvního úhoře chytil ve Vltavě zřízenec pojišťovny pan Oulík, který se o rybu pečlivě staral. Když Pepík v roce 1976 uhynul (po 62 letech), stal se exponátem Národního muzea. V kašně ho vzápětí nahradil Pepík II., který byl během rekonstrukce budovy přemístěn. V roce 2004 se opět vrátil na své místo. O rok později ho vystřídal současný Pepík III. Na prvního úhoře vzpomínal kdysi slavný herec a vášnivý rybář Jan Werich (1905 – 1980), který se na Pepíka I. chodil dívat jako dítě se svým tatínkem. 

O současného úhoře pečuje technická správa pojišťovny. Krmení dostává ryba každý druhý den a za celý týden je schopna pozřít deset červů nebo čtyři velké žížaly. Pokud dojde hmyz, dá si i kousek masa. Ale podle zaměstnanců pojišťovny je dost vybíravý. Nejvíce mu chutnají červíci a žížaly z Podolí.

Budova České pojišťovny je secesní stavba navržená architektem Osvaldem Polívkou (1859 – 1931). Stojí v místech, kde se v letech 1254 až 1478 nacházel jeden z nejstarších židovských hřbitovů.