Úvod > Co chcete dělat? > Železniční zastávka Čeladná – účelnost a krása minimalismu
Železniční zastávka Čeladná
"> Železniční zastávka Čeladná "> Železniční zastávka Čeladná "> Železniční zastávka Čeladná "> Železniční zastávka Čeladná "> Železniční zastávka Čeladná "> Železniční zastávka Čeladná
Přidat foto
Památky

Železniční zastávka Čeladná – účelnost a krása minimalismu

Na počátku bylo světlo. V případě obce Čeladná v Beskydech se přidal ještě golf, který způsobil porevoluční, doslova raketový rozvoj obce.
Za načerpáním nových sil, především pro klimaticky příznivé prostředí, sem začali ve stále hojnějším počtu jezdit turisté už za první republiky. Přesto si Čeladná dokázala dodnes uchovat ve své rozvojové koncepci pokoru ke krajině, tradicím a místu.  To vše dokonale vyjadřuje nový objekt zdejší železniční zastávky. Ztělesnění skromnosti, svou architekturou plynule navazující na své bezprostřední okolí. 

Navržen je jako přízemní budova, jejímž dominantním architektonickým prvkem je fasáda z lícových cihel. Při návrhu (PROJEKTSTUDIO EUCZ) se vycházelo z jednoduchého půdorysného tvaru s akcentujícím tvarem vystupující střechy s třemi sklony střešních rovin. Podmínkou bylo, že bude využito základních přírodních materiálů, jako je dřevo, cihla a dále doplňující konstrukce kamene. Kámen byl využit také ve venkovních prostorech, kde pomocí nepravidelně opracované kamenné dlažby dotváří ucelený prostor zastávky. Dispozice budovy zahrnuje dále také čekárnu s navazujícím sociálním zařízením pro cestující, pokladnu se zázemím personálu, místnost skladu a technologickou místnost železniční sdělovací techniky. Stavební řešení zahrnuje, mimo vnitřní prostory i krytou část pro cestující včetně prostoru pro úschovu jízdních kol.

Minimalistické stavbě nezlomila vaz ani léta jejího užívání. Až tedy příště vyrazíte odpočívat do drsné, ale nádherné krajiny Beskyd, zapomeňte na svůj kufr na kolečkách a auto. Zabalte si batoh a vystupte na čeladenském nádraží. A i když je pro příchozí branou do beskydských hor, hned tak se vám nebude chtít ho opustit.

Tato stavba je součástí výběrové sbírky projektu Stavba čtvrtstoletí.

Provozovatel

SŽDC

železniční stanice
252 41 Čeladná
Tel.:
+420 558 684 400
Email:
ic@celadna.cz
WWW:
www.info-celadna.cz/
WWW:
www.stavbactvrtst...
GPS:
49,552982 18,334353
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 
Památník Josefa Kaluse v Čeladné

Památník Josefa Kaluse v Čeladné

Čeladná, Moravskoslezský kraj
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Čeladné

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Čeladné

Čeladná, Moravskoslezský kraj
Hotel Prosper v Čeladné

Hotel Prosper v Čeladné

Čeladná, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Cattaleya

Hotel Cattaleya

Čeladná, Moravskoslezský kraj
Bistro Cattaleya

Bistro Cattaleya

Čeladná, Moravskoslezský kraj