Úvod > Co chcete dělat? > Tylův dům Polička
Kultura

Tylův dům Polička

Tylův dům je dosud nedoceněným dílem české meziválečné architektury, jehož výraz originálně spojuje tvarové výboje předválečného kubismu s motivy z repertoáru moderního klasicismu a národního slohu a s puristickým plasticismem.
Pohádkové město Polička, ležící na Českomoravském pomezí západně od Svitav, láká své návštěvníky nejen na zachovalé středověké hradby s ochozy a věžemi nebo rodnou světničku skladatele Bohuslava Martinů, ale také na bohatý kulturní program v Tylově domě.

Divadelní budova Spolku divadelních ochotníků „Tyl“ byla postavena podle návrhu pražských architektů ing. Antonína Mendla a ing. Václava Šantrůčka. Stavbu realizoval stavitel Vilém Bandouch z Poličky. Zahájena byla 2. dubna 1924, a kvůli vleklým dokončovacím pracím se slavnostní otevření uskutečnilo až 18. srpna 1929.
Po 2. světové válce divadlo chátralo a ke zlepšení došlo až v roce 1962, kdy přešlo pod správu Adamovských strojíren jako Jednotný klub pracujících. Po důkladné rekonstrukci bylo divadlo sloučeno s Městským muzeem a galerií v Poličce. Netrvalo dlouho a tyto dvě organizace se opět rozdělily. Na přelomu tisíciletí prošlo budova další rekonstrukcí a od 1. července 2005 nese divadlo hrdý název Tylův dům.
 
V současné době je hlavní činnosti Tylova domu pořádání kulturních akcí, divadelních představení, festivalů, klubových pořadů, koncertů, vzdělávacích akcí, jazykových kurzů, provozování kina a podobně.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Měšťanský pivovar v Poličce

Měšťanský pivovar v Poličce

Polička, Pardubický kraj
Penzion Na Parkánech v Poličce

Penzion Na Parkánech v Poličce

Polička, Pardubický kraj
Penzion Na Čechách

Penzion Na Čechách

Polička, Pardubický kraj
Penzion Adéla

Penzion Adéla

Polička, Pardubický kraj