Úvod > Co chcete dělat? > Třešňový sad Hájecký v Hostivaři
Příroda

Třešňový sad Hájecký v Hostivaři

Sad leží na mírném návrší nad údolím Hájeckého potoka a retenční nádrží Hájecký. Na její hrázi bylo vysazeno dvojité stromořadí podle vzoru historických hrázních alejí.
Třešňový sad se nachází na území přírodního parku Hostivař-Záběhlice, jen několik set metrů od vodní nádrže Hostivař, v blízkosti je také lanové centrum nebo keltské hradiště Šance. Sad leží na mírném návrší nad údolím Hájeckého potoka a retenční nádrží Hájecký. Na hrázi nádrže bylo vysazeno dvojité stromořadí podle vzoru historických hrázních alejí. Samotný Hájecký potok patří k těm nejčistším v Praze a je zajímavý výskytem čolka velkého, skokana zeleného, lysky černé nebo ledňáčka říčního.

Sad byl založen zhruba ve 40. letech 20. století a táhl se podél Hájeckého potoka od místa současné druhé retenční nádrže až po jeho tehdejší ústí do Botiče. Zhruba třetinu z původní rozlohy sadu dnes zabírá nádrž Hájecký, jeho východní část zatopila Hostivařská přehrada. Obnova sadu byla zahájena v roce 2011, nové stromky byly vysázeny v roce 2014.

A jaké druhy zde rostou? Jedná se o 28 vysokokmenných třešní odrůd polochrupky Doupovská černá, chrupky Kaštánka nebo srdcovky Ladeho pozdní. Ovoce si zde můžete natrhat bez omezení.