Úvod > Co chcete dělat? > Transbordér pod hradem Hamrštejnem
Památky

Transbordér pod hradem Hamrštejnem

Přímo pod zříceninou gotického hradu Hamrštejn převáží turisty unikátní transbordér – samoobslužný kabinkový mostní přepravník, který nahradil starou kovovou lávku přes Lužickou Nisu. Transbordér přes řeku Nisu je jediný v ČR a druhý v Evropě.
Přímo pod hradem Hamrštejnem nedaleko Chrastavy objevíte přes řeku Nisu jediný český transbordér. Jedná se o gondolový most, vlastně takovou upravenou lanovku. K dopravě přes řeku užívá kabinku zavěšenou na kladkách. Kabinkou pohybují přímo cestující tím, že tahají za lano.
 
Kladkostroj je sestavený tak, aby cestující nemuseli vynakládat velkou sílu. Zařízení nahradilo lávku strženou povodní v roce 2010, dnes je součástí turistické stezky i cyklostezky. Díky tomuto technickému unikátu se dostanete od Andělské hory u Chrastavy do Machnína u Liberce.
 
Z historického hlediska se transbordér často používal k překonávání vodních toků, kterými pluly velké lodě. Postavit transbordér bylo podstatně levnější a rychlejší, než stavba vysokého mostu. Převézt se na druhou stranu bylo koneckonců i pohodlnější, než šplhání vzhůru a pak zase dolů. Inspirací pro český transbordér se stal jeho německý kolega z Porúří, který dopravuje lidi přes řeku Niers u Mönchengladbachu.

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Studánka v Liberci

Pivovar Studánka v Liberci

Liberec, Liberecký kraj
Treehouse Ještěd

Treehouse Ještěd

Křižany, Liberecký kraj
Pytloun Wellness Travel Hotel

Pytloun Wellness Travel Hotel

Liberec, Liberecký kraj