Úvod > Co chcete dělat? > Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR
Příroda

Tisíciletá lípa v Klokočově – nejstarší lípa v ČR

Památná lípa velkolistá v Klokočově se nazývá také Královská nebo Karlova je chráněna od roku 1976. Dosahuje výšky 20 m a obvod kmene měří necelých 9 m. Patří k nejstarším stromům na našem území, lteré pamatují dobu před tisíci lety. Obvod kmene měří 890 cm, na výšku měří 23 cm.
Za jednu z nejstarších lip se považuje Tisíciletá lípaKlokočově na Vysočině. Bývala jedním ze stromů, které fungovaly jako směrník v pralesních mokřadech Libické obchodní stezky spojující Čechy a Moravu. Už ve 14. století šlo o velmi starý strom, který zaujal císaře Karla IV. Na jeho počest se někdy nazývá také Královská nebo Karlova. Tradice praví, že zde král odpočinul na cestě k léčivému prameni v Modletíně.

V roce 1935 strom citlivě ošetřil profesor Frič, od té doby však došlo k jeho dalšímu poškození. Lípa si sice vytvořila v dutině tzv. vzdušné kořeny a její rány se zahojily vytvořením kalusu, ale jedna z jejích hlavních větví se vylomila a otevřela narušený kmen. V roce 1995 tak musela být znovu opravena: byla ošetřena dutina jejího kmene, došlo k uvolnění ocelového pásu a zakrytí stříšek nad dutinami jedné z hlavní větví šindelem a laminátem. Kolem stromu byl také vybudován plot, který ochraňuje kořenové náběhy proti odírání. Od roku 1976 byla lípa státem chráněna, nyní je na seznamu památných stromů.

U lípy najdete nápis tohoto znění: "Tisíc skoro let přeletělo přes moji hlavu a jsouc nejstarší v království, mohu vypravovat o slávě Žižkově a Jiříkově i o ponížení lidu svého po bitvě bělohorské. Stáří moje nechť zírá vstříc jen šťastným dnům příštím".

Provozovatel

Obec Klokočov

Klokočov 23
583 01 Klokočov
Email:
klokocovaci@sezna...
WWW:
www.klokocov.eu
GPS:
49,801371 15,674594
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Jezerka

Hotel Jezerka

Seč, Pardubický kraj
Penzion U Bambuchů

Penzion U Bambuchů

Libice nad Doubravou, Kraj Vysočina