Úvod > Co chcete dělat? > Terezská brána v Olomouci
Památky

Terezská brána v Olomouci

Terezská brána z dílny projektanta olomoucké tereziánské pevnosti Pierra Bechade de Rochepine získala své jméno při návštěvě panovnice Marie Terezie v Olomouci. Brána má podobu triumfálního oblouku a po odbourání přilehlých hradeb stojí osamoceně.
Brána je postavena z cihelného zdiva, přičemž průčelí jsou opatřena kamenným obložením a zdobí je reliéfy. Uprostřed brány je široký oblouk průjezdu, na stranách jsou dva nižší průchody pro pěší.

Terezská brána byla do současnosti zachována a zůstala stát na původním místě svého vzniku, avšak byly zbourány hradby po obou stranách brány. Fragmenty hradeb jsou dodnes na zdivu brány patrné. Na západní straně vznikl malý parčík, který byl ve 30. letech minulého století doplněn o dlážděný chodník pro chodce. Od roku 1943 je Terezská brána součástí komunikace pro pěší.

Terezská brána je jedinečnou ukázkou zachovalé olomoucké tereziánské vojenské barokní pevnostní architektury a je chráněna státem jako památkový objekt městské památkové rezervace Olomouc.

Provozovatel

Olomouc Tourism

tř. Svobody
779 00 Olomouc
Tel.:
+420 585 513 385
Email:
infocentrum@olomo...
WWW:
https://tourism.o...
WWW:
https://www.olomo...
GPS:
49,591042 17,250503
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny