Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Sýkorova mozaika v litvínovské Citadele
(c) www.zdeneksykora.cz
Kultura

Sýkorova mozaika v litvínovské Citadele

Litvínovská Citadela dlouho skrývala umělecký skvost. Příběh znovuobjevené mozaiky Zdeňka Sýkory možná začíná na Moldavě, kam umělec a velký milovník sportu jezdil se svými přáteli na lyže.
Kulturní dům byl postaven v roce 1976, nicméně až při přípravě výstavy Sýkorových grafik v roce 2008 započalo pátrání po dochovaných archivních snímcích mozaiky a pamětnících, kteří si do té doby všemi odepsanou památku pamatovaly. Mozaika se nakonec objevila – jeden z bývalých zaměstnanců jí odhalil pod sádrokartonem.

Záchrana mozaiky trvala dlouhých sedm let a prohlédnout si ji můžete hned při vstupu do budovy. Mozaika vychází z netradičního půdorysu budovy – je tvořen soustavou vzájemně se protínajících trojúhelníků, je impozantní, vzbuzuje respekt k nadčasovému dílu, které vznikalo na základě složitých matematických výpočtů. Jde o strukturu, při jejichž přípravě začal Zdeněk Sýkora jako jeden z prvních v celosvětovém měřítku od roku 1964 používat počítač.

Litvínov je plný Sýkorova díla – panely na budově koupaliště u Koldomu, výzdoba školní jídelny v Hamru, mozaika na chodníku a stěně pasáže ve Studentské ulici.

Provozovatel

SPORTaS, s.r.o.

Podkrušnohorská 1720
463 01 Litvínov
Tel.:
+420 476 111 487
Email:
info@citadela-lit...
Facebook:
https://www.faceb...
GPS:
50,609211 13,626635
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Litvínov
Tipy na výlet:
Litvínov a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Přehlídka nápadů, zručnosti, řemesel a vtipu – Vánoce po celý rok na zámku Valdštejnů v Litvínově

Vánoce po celý rok – výstava originálně nazdobených vánočních stromků v zámku Valdštejnů. 
Litvínov, Ústecký kraj

Světový šampionát superbiků Autodrom Most

Šampionát WorldSBK je mistrovství světa motocyklů kategorie Superbike, nejvyšší a nejrychlejší třídy závodů sériových silničních motocyklů. Motocykly jsou pro závody upravené jen některými komponenty (tlumiče, části motoru, výfuk).
Most, Ústecký kraj

Výstava Proměny napříč staletími ve věži kostela v Mostě

Srdečně vás zveme do obnovené vyhlídkové věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě s novou stálou fotografickou expozicí "Proměny napříč staletími"
Most, Ústecký kraj

Koldům v Litvínově – společně žít a pracovat

Kolektivní dům v Litvínově patří mezi technické a architektonické památky evropského významu. Za socialismu představoval nový styl bydlení a komplexní vybavenosti. Vlastní byty měly sloužit k odpočinku, ostatní činnosti měly být konány společně v prostorách centrální části domu.
Litvínov, Ústecký kraj

Czedikův gloriet na Studničním vrchu u Litvínova

Czedikův gloriet je celodřevěná stavba se střechou z kanadského šindele. Z Litvínova k němu vede cesta od nedávno opraveného lázeňského sirnato–železitého pramene pod Studničním vrchem. Od glorietu se můžete potěšit pěknými výhledy do okolí.
Litvínov, Ústecký kraj

Radniční sklípek v Litvínově

Budova staré radnice patří k nejstarším dochovaným stavbám v Litvínově.
Litvínov, Ústecký kraj

Kostel sv. Michaela Archanděla v Litvínově

Kostel sv. Michaela archanděla je nejstarší a nejvýznamnější státem chráněná památka města Litvínova. Byl postaven v létech 1685 – 1694. Nachází se na Masarykově náměstí.
Litvínov, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Elixír

Restaurace Elixír v litvínovském Valdštejnském zámku s kvalitní domácí kuchyní.
Litvínov, Ústecký kraj

AutoCamp Osek

Autocamp Osek je lemován zalesněnými vrchy, které vybízejí k turistice, cykloturistice a houbaření.
Osek, Ústecký kraj

Restaurace Černý Orel

Netradiční, poctivá, stylová restaurace ze dřeva, kamene a kování. Restaurace je srdcem celého Černého orla a mezi hosty se těší stálé oblibě.
Osek, Ústecký kraj

Hotel Emeran

Hotel s restaurací a ubytováním se nachází v centru Sport areálu Klíny. Ubytování ve 22 dvoulůžkových a 1 jednolůžkovém pokoji.
Klíny, Ústecký kraj