Úvod > Co chcete dělat? > Svatá cesta z Prahy do Staré Boleslavi
Památky

Svatá cesta z Prahy do Staré Boleslavi

Vydejte se na kole, případně pěšky, po starobylé Svaté cestě, kterou vybudovali jezuité v 17. století. Dodnes můžeme vidět podél silnice z Prahy do Brandýsa nad Labem zachovalé kapličky. Kolik jich vlastně je? Odkud kam vedou?
Prahu a Starou Boleslav navždy spojil hlavní patron české země, svatý Václav. V předvečer své smrti putuje z Prahy do Staré Boleslavi, aby poté, co získá korunu mučednictví, bylo jeho tělo slavně převezeno zpět ze Staré Boleslavi do Prahy.

Pouto mezi Prahou a Starou Boleslaví bylo v 17. století podtrženo vybudováním tzv. Svaté cesty (Via sancta), tedy vystavěním čtyřiačtyřiceti kapliček, které lemovaly tehdejší cestu mezi oběma městy.

Svatá cesta začínala u pražské Poříčské brány a končila u mostu přes Labe do Staré Boleslavi. Zmíněných 44 kapliček bylo stylizováno vpravdě barokně: obraz ve výklenku byl rozdělen na dvě části. V horním oblouku byla zobrazena vždy madona podle poutního místa, které dalo kapli název. Poutní místa, jimž byly kaple zasvěceny, byla seřazena pěkně podle abecedy – od kaple Aitlické až po kapli Zbraslavskou.

Vydejte se podél dochovaných kapliček pěšky nebo na kole.