Úvod > Co chcete dělat? > Stezka pro vychytralé Grázly
Příroda

Stezka pro vychytralé Grázly

Novinkou pro rok 2021 je ,,sestra" Stezky pro malé Grázlíky, která se jmenuje Stezka pro vychytralé Grázly. Deset dřevěných truhliček s indiciemi, díky kterým se o nebezpečném loupežníkovi dozvíte úplně všechno – ale pozor, možná to nebude úplně tak jednoduché! Je třeba opravdu zapojit hlavu...
Trasa je dlouhá asi osm kilometrů a je vhodná spíše pro starší děti od osmi do čtrnácti let. Výchozím bodem je novobystřické informačním středisko na Mírovém náměstí. Stezka vede vpravo náměstím po ulici Na Můstku z mírného kopečka dolů. Odtud půjdete rovně po Žižkově ulici a po cca 500 metrech odbočíte vpravo k rybníčku do ulice Zahradní (Větrov). Podél rybníka půjdete stále rovně a na rozcestí zvolíte cestu doprava – mezi dva domy a dál po polní cestě stále rovně. Trasa kopíruje louku, po levé straně budete mít bunkr, projdete lesní školkou a lesem do kopce nahoru. Po okraji louky dojdete vysílači a odtud potom po cestě směrem k vesnici Hradiště. Nevydáte se však vpravo do vesnice, ale vlevo zpět do Nové Bystřice. Nakonec se vrátíte k rybníčku na Větrově, od kterého jste vycházeli. Trasa je samozřejmě také značena bílým písmenem G.

Hlavním úkolem pro všechny děti bude najít dřevěné truhly, které jsou rozmístěny po cestě. Jakmile někde uvidíte vyznačené žluté kolečko (ale dávejte pozor, může být kdekoli), v okruhu cca pěti metrů (vpravo, vlevo, nahoře, dole, zkrátka všude) se někde ukrývá truhla s indiciemi, kterou nutně potřebujete k vyřešení všech zajímavostí ze života obávaného loupežníka Jana Jiřího Grasela. Zjistíte třeba, jak ve skutečnosti vypadal , protože v době, kdy Grasel žil, totiž ještě neexistovaly fotografie, takže třeba na zatykači musel být do detailu popsán, aby vůbec mohl být dopaden, jak se jmenovala jeho milá, jakým způsobem zemřel nebo co byl jeho úplně první lup. Stezka se jmenuje ,,pro vychytralé Grázly“ proto, že budete muset při řešení některých odpovědí opravdu zapojit hlavu. Pro tuto stezku platí to samé jako u malých Grázlíků – v informačním středisku nebo zde na webu města je k dispozici letáček, který je nezbytný pro řešení úkolů.

Za správné odpovědi pak všechny vychytralé Grázly nemine malá odměna a certifikát za úspěšné absolvování této poměrně náročné stezky.
Zbytky opevnění v Nové Bystřici

Zbytky opevnění v Nové Bystřici

Nová Bystřice, Jihočeský kraj
Stezka 20. století u Nové Bystřice

Stezka 20. století u Nové Bystřice

Nová Bystřice, Jihočeský kraj
Šatlava Nová Bystřice

Šatlava Nová Bystřice

Nová Bystřice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování Anna Bednářová v jižních Čechách

Ubytování Anna Bednářová v jižních Čechách

Nová Bystřice, Jihočeský kraj
Penzion U Dračice Albeř

Penzion U Dračice Albeř

Nová Bystřice, Jihočeský kraj
Farma Alpaka

Farma Alpaka

Číměř, Jihočeský kraj