Úvod > Co chcete dělat? > Stezka Čeňka Kraupnera
Příroda

Stezka Čeňka Kraupnera

Naučná stezka o střední náročnosti je dlouhá 5 km a obsahuje 8 informačních panelů (i oboustranných), které zachycují historii a zajímavosti Miličína a jeho blízkého okolí. Stezka vede z centra obce od Lípy Svobody na horu Kalvárii ke Kamennému lvu a zpět do Miličína.
Naučná stezka o střední náročnosti je dlouhá 5 km a obsahuje 8 informačních panelů (i oboustranných), které zachycují historii a zajímavosti Miličína a jeho blízkého okolí. Stezka vede z centra obce od Lípy Svobody na horu Kalvárii ke Kamennému lvu a zpět do Miličína okolo zatopeného lomu k hospodě s jídelnou Motobistru Česká Sibiř, které je i jedním z prodejních míst turistických suvenýrů.

Stezka má osm zastavení, která turisty seznámí s historií Miličína, osobností miličínského rodáka Čeňka Krapnera a nejdůležitějšími miličínskými památkami. Čtyři zastavení jsou věnována speciálně dětem, která zábavnou formou udrží celou dobu ve střehu.

Kamenný lev je skalní útvar ve tvaru lva, ke kterému se váže pověst: "Když český kníže sv. Václav uchýlil se společně se svou rytířskou družinou na dlouhá staletí ke spánku do nitra hory Blaník provázel jej lev. Ten se neskryl pod zemí v Blaníku, ale ulehl na vrcholu protější hory – Kalvárie. Lev ostražitě hlídá pohledem k jihu Čech a až přijdou nepřátelé české země, bude prvním, kdo je zpozoruje. Pak silným řevem probudí v blanické sluji spící rytíře. A ti budou mít dostatek času, aby se na boj připravili a vetřelce krvavě porazili. Tak budou Čechy zachráněny."

V prodejních místech v obci Miličín je možné si zakoupit sběratelské karty Klubu českých turistů s názvem Hříva č. 970 a č. 1071 a turistickou známku No. 2011s turistickou nálepkou, které poukazují na miličínským přírodní úkaz – Kamenného lva, který je jediným takovým v ČR. 

Provozovatel

Okrašlovací spolek Miličín

Miličín 66
Miličín
257 86 Miličín
Tel.:
+420 721 867 104
Email:
janoutovajana@sez...
Facebook:
https://www.faceb...
GPS:
49,571468 14,662745
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ranch Jestřebice

Ranch Jestřebice

Heřmaničky, Středočeský kraj
Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace Čertovo Břemeno

Jistebnice, Jihočeský kraj
Minipivovar Chotoviny

Minipivovar Chotoviny

Chotoviny, Jihočeský kraj