Úvod > Co chcete dělat? > Životní styl > Statek Salajna
Životní styl

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.
Necelých 18 km od Chebu leží malebná vesnice Salajna, která představuje unikátně dochovaný celek chebské lidové architektury. Pro trochu rodinného klidu a pohody, doporučujeme navštívit statek Salajna, který každého okouzlí více než dvousetletou historií starých časů venkova, jenž si toto místo zachovalo dodnes.

Jak to bylo..
Budova pochází z roku 1802 a sloužila původně jako typická zemědělská usedlost pro chov hospodářských zvířat. Všichni původní majitelé byli německého původu. Po druhé světové válce začal objekt chátrat. Byly zničeny dva dřevěné objekty – kolna a stodola. V roce 1958 byl statek zařazen díky své mimořádné architektonické hodnotě mezi kulturní památky, kvůli svému havarijnímu stavu se na počátku 21. století ocitl v seznamu Nejohroženějších nemovitých památek v Karlovarském kraji.

…a jak to vypadá dnes
V naprosto katastrofické stavu byl statek odkoupen v dražbě v roce 2004, díky finanční pomoci z Ministerstva Kultury ČR a Karlovarského kraje, byl statek po několika letech rekonstrukce vyřazen ze seznamu Nejohroženějších nemovitostí. Vznikl tak nápad přebudovat areál na penzion, který byl uskutečněn a zprovozněn v dubnu 2014. Zdařilá oprava kulturní památky umístila tento statek v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2014 na prvním místě pro oblast zachráněné památky.
Za klidem a pohodou v romantickém vesnickém prostřední

V penzion nabízí dva mezonetové apartmány, dva samostatné pokoje a velkou společenskou místnost. Nesmí chybět ani poetické názvy apartmánů jako „U Cesty“ nebo „U potoka“ či pokojů jako „U rybníka“ nebo „U komína“. Celková kapacita penzionu je 18 lůžek, tři volně přemístitelné přistýlky a rozkládací gauč pro dvě osoby. Penzion disponuje také dětskými postýlkami a jídelními židličkami. Všechny prostory statku mají WIFI připojení. Celý objekt dbá také na životní prostředí, neboť je vytápěn ekologickým tepelným čerpadlem země – voda.

Otevřená dřevěná kolna byla kdysi neodmyslitelná součást každého statku. Stály v ní zemědělské stroje, nářadí a uchovávalo se zde seno. V současné době je v nově vybudované kolně (repliky původní) umístěna malá expozice historického řemeslného a zemědělského nářadí.

Výlety po okolí
Bezprostřední okolí statku je vhodné pro příjemné procházky v přírodě. Téměř hned od statku vedou cesty, po kterých se dá dojít do lesa, třeba na houby, na borůvky, nebo pozorovat lesní zvěř. Unikátní poloha obce Salajna umožňuje prozkoumat krásy lázeňského čtyřúhelníku – Karlovy Vary (40 km), Mariánské Lázně (20 km), Františkovy Lázně (20 km) a Lázně Kynžvart (5 km). Pro milovníky historie doporučujeme navštívit město Cheb, hrad Loket či hrad a zámek Bečov.
 

Provozovatel

Statek Salajna

Salajna 12
350 02 Dolní Žandov
Tel.:
+420 606 474 496
Email:
statek@salajna.cz
WWW:
www.salajna.cz
GPS:
50,022138 12,519901
 
 

Vstupné

Poznámka:Cena za lůžko – dospělý: 490Kč, přistýlka: 200Kč, děti mladší 2 let zdarma a děti mladší 6 let sleva 50 %. Pronájem objektu za jednu noc od 8.000 Kč. Parkování: na vyhrazených místech v uzavřeném dvoře.

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Vánoční dny na zámku Kynžvart pro děti

Program na zámku – speciální celodenní vánoční vzdělávací programy pro děti.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Vánoční dny na zámku Kynžvart pro děti

Program na zámku – speciální celodenní vánoční vzdělávací programy pro děti.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Prohlídky zámeckých interiérů a Muzea s kabinetem kuriozit na zámku Kynžvart

Listopadové prohlídky.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Zimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. Mimo sezónu je otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy jsou připraveny zimní prohlídky oběma okruhy.
Lázně Kynžvart, Karlovarský kraj

Velkostatek Manský dvůr na Chebsku

Penzion Manský Dvůr poskytuje ubytování s rodinnou atmosférou v kraji lázní, vhodné pro rodiny s dětmi, turisty, cyklisty, rybáře, milovníky zachovalé přírody a historických památek.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Silniční milník a socha sv. Antonína u Lázní Kynžvart

Zapomenutý silniční milník u Kynžvartu, který připomíná dobu, kdy se tolik nespěchalo. Mnohé drobné památky jsou po většinu roku skryty lidským očím a do našeho zorného pole se dostanou jen v zimě, kdy opadá listí ze stromů. Typickým příkladem je empírový silniční milník nedaleko obce Stará Voda.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.
Milíkov, Karlovarský kraj

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.
Lipová, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion je ubytovací zařízení určené pro rekreační, školicí či jiné pobyty jednotlivců i skupin.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství je ve hře téměř 30 let. Celou tu dobu se starali o pečlivě vyváděný přírodní žitný kvas, vždycky je zajímala hlavně ona tradiční řemeslná výroba chleba. Krom čistého žita pečou i pšenično-žitný, někdy obohacený i semínka lnu, slunečnice, dýně nebo sezamu.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Autocamp Rybářská bašta u Chebu

Autokemp se nachází přímo u hráze Jesenice, největší a nejčistší přehrady v západních Čechách nedaleko Chebu. Zdejší restaurant nabízí příjemné posezení u hořícího krbu a rybí speciality – čerstvé ryby přímo z přehrady.
Cheb, Karlovarský kraj

Kemp Václav na břehu Jesenické přehrady u Chebu

Historie kempu sahá až do roku 1992. Areál vznikal postupně na zelené louce přímo u Jesenické přehrady. Nabízíme karavanová stání, privátní soc. kabinky, luxusní mobilhomy. Moderní sociální zařízení a zázemí pro hosty.
Cheb, Karlovarský kraj