Úvod > Co chcete dělat? > Statek Salajna

Statek Salajna

Životní styl
Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.
Necelých 18 km od Chebu leží malebná vesnice Salajna, která představuje unikátně dochovaný celek chebské lidové architektury. Pro trochu rodinného klidu a pohody, doporučujeme navštívit statek Salajna, který každého okouzlí více než dvousetletou historií starých časů venkova, jenž si toto místo zachovalo dodnes.

Jak to bylo..
Budova pochází z roku 1802 a sloužila původně jako typická zemědělská usedlost pro chov hospodářských zvířat. Všichni původní majitelé byli německého původu. Po druhé světové válce začal objekt chátrat. Byly zničeny dva dřevěné objekty – kolna a stodola. V roce 1958 byl statek zařazen díky své mimořádné architektonické hodnotě mezi kulturní památky, kvůli svému havarijnímu stavu se na počátku 21. století ocitl v seznamu Nejohroženějších nemovitých památek v Karlovarském kraji.

…a jak to vypadá dnes
V naprosto katastrofické stavu byl statek odkoupen v dražbě v roce 2004, díky finanční pomoci z Ministerstva Kultury ČR a Karlovarského kraje, byl statek po několika letech rekonstrukce vyřazen ze seznamu Nejohroženějších nemovitostí. Vznikl tak nápad přebudovat areál na penzion, který byl uskutečněn a zprovozněn v dubnu 2014. Zdařilá oprava kulturní památky umístila tento statek v soutěži Stavby Karlovarského kraje 2014 na prvním místě pro oblast zachráněné památky.
Za klidem a pohodou v romantickém vesnickém prostřední

V penzion nabízí dva mezonetové apartmány, dva samostatné pokoje a velkou společenskou místnost. Nesmí chybět ani poetické názvy apartmánů jako „U Cesty“ nebo „U potoka“ či pokojů jako „U rybníka“ nebo „U komína“. Celková kapacita penzionu je 18 lůžek, tři volně přemístitelné přistýlky a rozkládací gauč pro dvě osoby. Penzion disponuje také dětskými postýlkami a jídelními židličkami. Všechny prostory statku mají WIFI připojení. Celý objekt dbá také na životní prostředí, neboť je vytápěn ekologickým tepelným čerpadlem země – voda.

Otevřená dřevěná kolna byla kdysi neodmyslitelná součást každého statku. Stály v ní zemědělské stroje, nářadí a uchovávalo se zde seno. V současné době je v nově vybudované kolně (repliky původní) umístěna malá expozice historického řemeslného a zemědělského nářadí.

Výlety po okolí
Bezprostřední okolí statku je vhodné pro příjemné procházky v přírodě. Téměř hned od statku vedou cesty, po kterých se dá dojít do lesa, třeba na houby, na borůvky, nebo pozorovat lesní zvěř. Unikátní poloha obce Salajna umožňuje prozkoumat krásy lázeňského čtyřúhelníku - Karlovy Vary (40 km), Mariánské Lázně (20 km), Františkovy Lázně (20 km) a Lázně Kynžvart (5 km). Pro milovníky historie doporučujeme navštívit město Cheb, hrad Loket či hrad a zámek Bečov.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
Pobyty na velkostatku Manský dvůr

Pobyty na velkostatku Manský dvůr

Dolní Žandov, Západočeské lázně
Hrázděný statek v Milíkově

Hrázděný statek v Milíkově

Milíkov, Západočeské lázně
Skanzen Doubrava - Rustlerův statek

Skanzen Doubrava - Rustlerův statek

Lipová, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace v okolí

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion Dolní Žandov

Dolní Žandov, Západočeské lázně
Penzion U studánky Karlovy Vary

Penzion U studánky Karlovy Vary

Karlovy Vary, Západočeské lázně
Restaurace Pension Kladská

Restaurace Pension Kladská

Mariánské Lázně, Západočeské lázně
Kynšperský Pivovar v Kynšperku nad Ohří

Kynšperský Pivovar v Kynšperku nad Ohří

Kynšperk nad Ohří, Západočeské lázně