Úvod > Co chcete dělat? > Stará Pošta u Kovalovic
Stará Pošta u Kovalovic
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Zážitky

Stará Pošta u Kovalovic

V části obce Stará Pošta bývalo mýto, kovárna silniční hostinec a soukromý dědičný poštovní úřad zřízený panstvím Lichtenštejnů. Poštovní stanice u Kovalovic u silnice z Brna do Olomouce byla postavena roku 1785. Původně sloužila jako obydlí poštmistra, úřadovna i hostinská místnost.

Proslulost získala v době bitvy u Slavkova počátkem prosince roku 1805. V komplexu je nyní malá muzejní expozice věnovaná slavkovské bitvě. Její depozitář má být postupně doplňován originály i kopiemi předmětů a dokumentů se vztahem k bitvě. Nachází se zde také barokní konírna s jízdárnou, stylová restaurace i vinný sklep. Můžete zde navštívit historickou střelnici pro střelbu z věrných replik historických zbraní.
 

Dne 28. listopadu se v prostorách pošty sešel Napoleon se svými maršály, následujícího dne ji obsadili vojáci ruského sboru generála Bagrationa. V době bitvy probíhaly okolo pošty prudké boje Bagrationova sboru s Francouzi maršála Lannese. Po bitvě, v pozdních večerních hodinách, dorazil na poštu opět Napoleon, který zde též jednal s rakouským parlamentářem knížetem Liechtensteinem o příměří. Francouzský císař vyjádřil ochotu setkat se s rakouským císařem – k této schůzce skutečně došlo o několik dní později u Spáleného mlýna. Napoleon na poště přespal a následujícího dne se svým štábem přemístil do nedalekého slavkovského zámku.

Stará pošta poskytovala služby až do roku 1879, kdy bylo sídlo poštovního úřadu přeneseno do Pozořic. Její budovy zůstaly bez výraznějších rušivých zásahů zachovány až do současnosti. V roce 1995 byla Stará pošta po několikaleté rekonstrukci znovu otevřena.

Zobrazit více

Provozovatel

Stará Pošta - historický areál

Stará Pošta 109
683 01 Rousínov
Tel.:
+420 517 375 985
Tel.:
+420 517 375 986
Email:
staraposta@starap...
WWW:
www.staraposta.cz
GPS:
49,185333 16,826228
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Hotel Olga ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava