Úvod > Co chcete dělat? > Stará Pošta u Kovalovic
Stará Pošta u Kovalovic
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Stará Pošta u Kovalovic

Zážitky
V části obce Stará Pošta bývalo mýto, kovárna silniční hostinec a soukromý dědičný poštovní úřad zřízený panstvím Lichtenštejnů. Poštovní stanice u Kovalovic u silnice z Brna do Olomouce byla postavena roku 1785. Původně sloužila jako obydlí poštmistra, úřadovna i hostinská místnost.

Proslulost získala v době bitvy u Slavkova počátkem prosince roku 1805. V komplexu je nyní malá muzejní expozice věnovaná slavkovské bitvě. Její depozitář má být postupně doplňován originály i kopiemi předmětů a dokumentů se vztahem k bitvě. Nachází se zde také barokní konírna s jízdárnou, stylová restaurace i vinný sklep. Můžete zde navštívit historickou střelnici pro střelbu z věrných replik historických zbraní.
 

Dne 28. listopadu se v prostorách pošty sešel Napoleon se svými maršály, následujícího dne ji obsadili vojáci ruského sboru generála Bagrationa. V době bitvy probíhaly okolo pošty prudké boje Bagrationova sboru s Francouzi maršála Lannese. Po bitvě, v pozdních večerních hodinách, dorazil na poštu opět Napoleon, který zde též jednal s rakouským parlamentářem knížetem Liechtensteinem o příměří. Francouzský císař vyjádřil ochotu setkat se s rakouským císařem - k této schůzce skutečně došlo o několik dní později u Spáleného mlýna. Napoleon na poště přespal a následujícího dne se svým štábem přemístil do nedalekého slavkovského zámku.

Stará pošta poskytovala služby až do roku 1879, kdy bylo sídlo poštovního úřadu přeneseno do Pozořic. Její budovy zůstaly bez výraznějších rušivých zásahů zachovány až do současnosti. V roce 1995 byla Stará pošta po několikaleté rekonstrukci znovu otevřena.

Celý popis
Naposledy změněno: 3. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jižní Morava
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jižní Morava
Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jižní Morava