!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Stará farní škola v Kolíně
Památky

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola zaujme děti i dospělé moderní a interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Další zajímavosti je, že budova samotná byla přistavěna k hlavní městské hradbě ze 13. století.
Nejstarší zpráva o kolínské škole pocházející z roku 1345, nemůže být vztažena k dodnes dochované budově. Nicméně při rekonstrukci odkryté zdivo pod úrovní podlahy v západní místnosti interiéru školy může mít původ již ve 14. století. Dnešnímu objektu předcházela stavba menších rozměrů. Hypoteticky lze snad uvažovat o době po roce 1532, kdy podle zprávy “vyhořela škola městská na dvoře vedle kostela, a to neopatrností žáků při vytápění.“ Vyloučen však není ani její pozdější vznik v průběhu 17. či 18. století, buď po požáru, nebo z jiných důvodů. Stále je třeba mít na paměti, že šlo o stavbu umístěnou bezprostředně při hlavní městské hradbě navíc přímo spjaté s hradební věží, která měla na starosti chránit prostor Kouřimské brány, lze tedy předpokládat, že stavba dnešní budovy musela zároveň jít ruku v ruce se ztrátou její obranné funkce, ke které mohlo dojít, například na konci 17. století. Budova byla přístupná až do roku 1876 úzkou uličkou z Kouřimské ulice a již od roku 1602 přestala sloužit jako škola a změnila se na obytné stavení.

Stará škola byla obnovena při revitalizaci Bartolomějského návrší (2017 - 2020) a rekonstrukce se dotkla jak interiérů, tak exteriérů. Navrácena byla omítka, o kterou dům přišel během neogotizujících romantických úprav architekta Mockera na přelomu 19. a 20. století. Stará škola má bohatou minulost. V 16. a 17. století zde byla velmi krátce škola, později ji nahradily byty a do 80. let dvacátého století pak budova sloužila jako depozitář. Název „Stará škola" už jí zůstal. V jejích prostorách nově vznikla interaktivní muzejní expozice. Za využití například videomappingu a dalších prvků se návštěvníci seznámí s rodáky a důležitými osobnostmi minulosti města Kolína.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 1. 10. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Střední Čechy
Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Střední Čechy
Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Dětská kavárna Matky sobě v Kutné Hoře

Kutná Hora, Střední Čechy