Úvod > Co chcete dělat? > Stammelův kříž u Bedřichovské přehrady
Památky

Stammelův kříž u Bedřichovské přehrady

Nedaleko modře značené Poutní stezky z Nové louky na Elektrárenskou cestu, u hráze vodní nádrže Bedřichov se nachází pomník ve tvaru kříže. Připomíná přestřelku mezi slavným jizerskohorským pytlákem a lesníky.
Pomníček stojí na okraji lesa nedaleko od hráze přehrady na Černé Nise. Nechala ho postavit rodina lesníka Antonína Mietha v místech, kde došlo k přestřelce mezi nejslavnějším pytlákem Jizerských hor Augustinem Zenknerem (přezdívanným Stammel) a lesníky Miethem a Neuwingerem.
 
Stammel (Augustin Zenkner) pocházel z Královky, ze staré sklářské rodiny, narodil se roku 1825. Pytlačit začal už v mládí. Lidé ho ale měli velmi rádi – byl dobrosrdečný, laskavý a mimoto spolehlivý: za pět zlatek kdykoli opatřil srnce. Zásoboval tak všechny svatební hostiny v Jizerských horách. I sám hrabě Clam-Gallas, jemuž lesy patřily, dokonce nabídl pytlákovi místo hajného, ten ale velkorysou nabídku s díky odmítl.
 
Před rokem 1860 se oženil, koupil si dům v Hejnicích a začal hospodařit. V té době se hodně lidí (i z Jizerských hor) stěhovalo do Ameriky. Stammelovi ji líčili jako zem zaslíbenou pro lovce a ráj divokých zvířat, kde nejsou hajní a kde jizerskohorský pytlák bude moci střílet, jak se mu zachce. Stammel se rozhodl, koupil lístky na loď a sezval kamarády k poslednímu rozloučení. Ještě jednou, naposledy, se vydal do hor, aby ulovil jelena a vystrojil z něj pro přátele hostinu.
 
Stalo se to v úterý 6. října 1863 – nad údolím Černé Nisy zastřelil svého posledního jelena. V té době byli na číhané také dva lesníci, Antonín Mieth a adjunkt Neuwinger z Nové louky. Když uslyšeli blízko sebe výstřel, tiše běželi k místu činu. Na svahu Nisy pak spatřili pytláka skloněného nad jelenem. V tom se Stammel prudce otočil a vystřelil. Trefil staršího Mietha. Hned potom vystřelil Neuwinger. Pytlák však zmizel do lesního ticha. Adjunkt se o něj nestaral, snažil se zastavit krvácení lesníkovi na pravém stehně.
 
Až 8. října, se po horách roznesla zpráva, že se Stammel z lovu nevrátil, a lidé se jej vypravili hledat. Tělo našli nedaleko místa přestřelky. Ležel v hustém lese a jeho hlava spočívala na podušce zeleného, čerstvě natrhaného mechu. Z liberecké márnice byl Stammel převezen domů do Hejnic a tam za ohromující účasti pohřben na dnes již zrušeném hřbitově u kostela. Zdrcené manželce Anně nezbývalo než se i s dětmi odstěhovat do Ameriky. Adjunkt Neuwinger byl přeložen na Moravu, lesník Mieth se po dlouhé době uzdravil a jeho rodina postavila na místě neštěstí kamenný pomníček s křížem.

Ubytování a restaurace v okolí

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Bedřichov, Liberecký kraj
Horská vila Wander

Horská vila Wander

Bedřichov, Liberecký kraj
Stánek Maliník

Stánek Maliník

Bedřichov, Liberecký kraj
Horský hotel Jelínek v Bedřichově

Horský hotel Jelínek v Bedřichově

Bedřichov, Liberecký kraj