Úvod > Co chcete dělat? > Špacírštejn u obce Lipová – romantická zřícenina, kterou si postavil pan Procházka
Památky

Špacírštejn u obce Lipová – romantická zřícenina, kterou si postavil pan Procházka

Celých 10 let skládal Zdeněk Procházka z mnoha tisíců přinesených kamenů "zříceninu" středověkého hrádku, která je nyní přístupná všem obdivovatelům v malebném přírodním zákoutí na okraji lesa u Lipové na Prostějovsku.
Dostal název Špacírštejn, ač se původně jmenoval zcela prozaicky Hrádek Lipová. Řeč je o umělé zřícenině nedaleko obce Lipová, kterou postavil v letech 1982 – 1992 jeden z obyvatel obce, pan Zdeněk Procházka.

Rád chodíval do lesa a všiml si starých kamenných zítek, které vystavěli zemědělci z kamenů, které bylo třeba odstranit z polí. Na přelomu 70. a 80. let někdo největší zítku probořil a kameny si odvezl. To paradoxně pohnalo pana Procházku k tomu, aby začal stavět svůj vysněný hrádek. Povoláním stavař dobře věděl, jak na to. Kámen po kameni skládal stavbu tzv. suchou metodou, tedy bez použití malty. Nejprve se daly použít kameny z lesních zítek, pak už si musel nosit materiál sesbíraný z okolních polí. Jednalo se o stovky a stovky kýblů kamení.

Za svůj stavitelský výkon a přínos k turistice obdržel „hradní“ pán v září roku 2021 první cenu Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu v kategorii Neobjevený skvost.


Kruhová věž, hladomorna a ohniště s lavičkou

Většina stavby je udělaná opravdu "pouze" z dobře naskládaných kamenů, jen nosné části musel stavitel zpevnit maltou. Střed hrádku tvoří asi 3 metry vysoká kruhová věž s chodbou. V samotném hrádku se nachází malá místnost s dveřmi, sloužící k úschově nářadí (lidová fantazie ji překřtila na "hladomornu). Stavba je opravdu mistrovským dílem – pan Procházka dostál mottu, které zde sám do kamenné desky vytesal: „Každý člověk by měl v životě stvořit mistrovské dílo.“ V těsné blízkosti pak stojí ještě jedna kamenná stavba, zásobárna.

Celý areál pan Procházka dodnes udržuje. Věnuje se opravám, seče trávu, vysazuje květiny a okrasné dřeviny. Za roky těžké práce mu však přibyl nadaný pomocník, vnuk Ondra. Držíme jim v jejich společném úsilí palce, ať se práce dobře daří.

Hrádek se stal za léta své existence oblíbeným cílem místních i přespolních, rodin s dětmi a skupinek turistů. A kde hrádek najdete? Počítejte s tím, že při jeho hledání si užijete i trochu napětí, protože k němu nevede žádné turistické značení. Ale prozradíme vám, že hrádek leží uprostřed motokrosové trati, kterou využívají místní motocyklisté. Pro návštěvníky je zde připraveno i ohniště s lavičkou.

Provozovatel

Hrádek Lipová (Špacírštejn)

okraj lesa Lipovský kup
798 45 Lipová
WWW:
https://www.stred...
GPS:
49,526898 16,846694
 
 

Vstupné

Poznámka:volně přístupné

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
2.7.
6.7.
Dobývání hradu Plumlov 

Dobývání hradu Plumlov 

Plumlov, Olomoucký kraj
8.7.
10.7.
Přehrady Fest v Plumlově

Přehrady Fest v Plumlově

Plumlov, Olomoucký kraj
22.7.
23.7.
Keltská noc 2022 v Plumlově

Keltská noc 2022 v Plumlově

Plumlov, Olomoucký kraj
22.9.
25.9.
Husí slavnosti v Boskovicích 2022

Husí slavnosti v Boskovicích 2022

Boskovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa u Šrámků

Chalupa u Šrámků

Bousín, Olomoucký kraj
Náš mlýn

Náš mlýn

Ochoz, Olomoucký kraj
Turistická ubytovna městyse Drahany

Turistická ubytovna městyse Drahany

Drahany, Olomoucký kraj
Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Raková u Konice, Olomoucký kraj