Úvod > Co chcete dělat? > Sousoší Oběti komunismu na Újezdě
Památky

Sousoší Oběti komunismu na Újezdě

Svérázné sousoší, které určitě nepřehlédnete, stojí na Újezdě pod vrcholem Petřína, na konci Vítězné ulice, která pokračuje k mostu Legií. Pomník představuje zužující se schodiště, v jehož horní částí kráčí sedm nahých mužských, postupně chátrajících, postav.
Monument je situován v ose mezi Hvězdárnou na vrcholu Petřína a Vítěznou ulicí v údolí. Prostřednictvím této ulice souvisí s Mostem 1. máje a Národní třídou. Pomník obětem komunismu tvoří zužující se masivní schodiště, v jehož horní části je umístěno sedm soch. První z nich je celá, další představují postupně "korodující" mužské postavy, jež mají symbolicky znázorňovat postupné fyzické i psychické utrpení muklů (mužů určených k likvidaci), jak si mezi sebou říkali političtí vězni v padesátých letech.
 
V popředí zástupu stojí jedna socha, ostatní postupně mizí do ztracena a mění se v torza symbolizující oběti – občany. Sousoší symbolizuje postupný úpadek fyzických i psychických sil v důsledku strádání totalitní mocí. Na začátku je vidět celá postava, na nejvzdálenějším konci schodiště pak již pouze torzo mužské postavy.
 
V ose schodiště je po celé délce umístěn bronzový pásek. Na něm jsou uvedena smutná fakta: 205 486 odsouzených, 248 popravených, 327 zahynulo při ilegálním překročení hranic a 170 938 lidí emigrovalo.