!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Sousoší Kalvárie v Kovářově

Sousoší Kalvárie v Kovářově

Památky
Mezi nejvýznamnější památky Kovářova patří sousoší Kalvárie od sochaře Brokoffa, které stojí na pahorku u barokní fary při silnici na Vepice. Státem chráněná památka pochází z roku 1732.
Kalvárie tvoří kamenný kříž s korpusem Krista a dvě barokní sochy Panny Marie a sv. Jana Evangelisty, které jsou datované do roku 1732. Prostor je ohraničen kamennou balustrádou na tarasu. Na uměle vytvořeném zatravněném pahorku (navršeném z kamenů) na přibližně čtvercové kamenné podezdívce s přesahem v horní části, pokrytým žulovými deskami, se zdvihá jednoduše pojatá kamenná balustráda s hranolovými sloupky. Balustráda vymezuje zatravněný prostor se sochami a křížem, přístup umožňuje kamenné jednoduché schodiště s osmi stupni.

Uprostřed plochy je umístěn kříž s Kristem a volně po stranách socha Panny Marie a socha sv. Jana Evangelisty.
Výrazně pohledově exponovaná kompozice je cenným dokladem drobné sakrální architektury, působivě dotvářející vzhled obce. Nejcennější součástí kompozice jsou dvě barokní sochy Panny Marie Bolestné a sv. Jana Evangelisty, které pravděpodobně pocházejí ze staršího celku.
Celý popis
Naposledy změněno: 10. 2. 2020
30.5.
Kolo pro život - Orlík Tour

Kolo pro život - Orlík Tour

Orlík nad Vltavou, Jižní Čechy
6.4.
12.4.
Velikonoce ve Vysokém Chlumci - zrušeno

Velikonoce ve Vysokém Chlumci - zrušeno

Vysoký Chlumec, Střední Čechy
4.4.
Velikonoce na mlýně - zrušeno

Velikonoce na mlýně - zrušeno

Dolní Hbity, Střední Čechy
1.3.
31.3.
Březnové lyžování na Monínci - zdarma!

Březnové lyžování na Monínci - zdarma!

Sedlec-Prčice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí