!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Soudný kámen u Kosovy Hory
Příroda

Soudný kámen u Kosovy Hory

Kolihový les u Kosovy Hory skrývá prastaré tajemství – žulový balvan s prohlubněmi, který prý v dávných dobách sloužil jako místo, kde se odehrávaly soudy, věštilo se a konaly se zde různé pohanské obřady.
Uprostřed Kolihového lesa nedaleko Kosovy Hory na Sedlčansku objevíte Soudný kámen. O velkém žulovém balvanu se traduje, že sloužíval za pohanských dob jako místo rituálních obřadů a soudních procesů. Skalka je tvořená žulou a na jejím vrcholu najdete kruhovou misku (pravděpodobě vytvořenou erozí). Místní legenda si všímá i zvláštních rýh na kameni, které vykládá jako otisky čertova kopyta.

Za druhé světové války Sedlčansko sloužilo jako německé cvičiště a střelnice. Také a okraji tohto lesa byllo takové místo. Kámen už do areálu cvičiště nepatřil, ale přesto ho nacisté podrobili zkoumání. Co objevili není známo, faktem zůstává, že těsně před koncem války kámen odstřelili. Museli to udělat schválně a rozhodně ne z cvičných důvodů. I tak zde ale zbyl mohutný kus kdysi obřího kamene.

Podle další legendy má kámen důležitou úlohu, až nastanou poslední dny světa, kdy na zemi vtrhnou čtyři jezdci apokalypsy, aby čtvrtinu země zhubili mečem, hladem, morem a dravými šelmami.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Janov u Sedlčan

Penzion Janov u Sedlčan

Sedlčany, Jižní Čechy
Hotel Florian Sedlčany

Hotel Florian Sedlčany

Sedlčany, Jižní Čechy
Káva svět v Sedlčanech

Káva svět v Sedlčanech

Sedlčany, Jižní Čechy