Úvod > Co chcete dělat? > Socha červené žirafy Jaroslava Róny na Pankráci
Památky

Socha červené žirafy Jaroslava Róny na Pankráci

Na pražské Pankráci stojí od listopadu 2020 plastika výtvarníka Jaroslava Róny, znázorňující fantaskní zvíře, které se podobá žirafě, avšak místo hlavy má bytost sprchovou hlavici.
Zvláštní socha stojí na pražské Pankráci, konkrétně na náměstíčku mezi budovami Enterprise Office Center a Pikrtovou ulicí, nedaleko metra C. Autor na ní pracoval přes čtyři roky a jde zřejmě o největší bronzovou sochu v Evropě.
 
Socha je vyrobena z nerezové oceli a bronzu, měří 7,5 metrů a je nastříkána výraznou červenou barvou, aby v prostoru, jak se patří vynikla. Výtvarník Jaroslav Róna se přiznává, že mu byl inspirací dětským svět Pokémonů. Podařilo se mu vytvořit podivuhodného tvora, jakéhosi „křížence“ mezi žirafou a sprchou. Místo roztomilého obličeje má cosi připomínající sprchovací hlavici.

Na instalaci zvláštního díla spolupracoval umělec se statikem. Socha by měla odolat zemětřesení silnému přes sedm stupňů, popřípadě i hurikánu. Socha samotná je velmi složité konstrukce. Tvoří ji díly svařené ze sto osmdesáti bronzových a dalších desítek nerezových dílů.

Provozovatel

Socha žirafy na Pankráci

Enterprise Office Center Pankrác
140 00 Praha 4
WWW:
www.jaroslav-rona.cz
GPS:
50,051805 14,440914
 
Region:
Praha
Město:
Praha 4
 

Časová náročnost

0,5 hodiny