ÚvodCo chcete dělat?PamátkySlovácký Slavín v Kněždubu
Památky

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.
Na přelomu 19. a 20. století se stalo Slovácko centrem zájmu mnoha umělců, které okouzlila zdejší tradiční kultura. Pro inspiraci sem jezdili hudební skladatelé (Leoš Janáček, Vítězslav Novák), spisovatelé (Zdeňka Braunerová, Alois a Vilém Mrštíkovi), fotografové (Erwin Raup) i výtvarníci (Alois Kalvoda). K tomuto výčtu slavných jmen přispěli i Antoš Frolka a bratři Joža a Franta Uprkovi. Všichni tři se narodili právě zde, v Kněždubě, a na místním hřbitově jsou i pochováni.

Části hřbitova, kde se nacházejí jejich náhrobky, se říká Slovácký Slavín. Na hřbitově je také hrob rumunských vojáků padlých v roce 1945 a památník obětem 1. světové války se sochou legionáře.

Joža Úprka (*1861, +1940) – významný moravský malíř a grafik. Výtvarné vzdělání získal na akademiích v Praze a Mnichově. Ve své tvorbě se soustředil na témata z každodenního života obyvatel Slovácka. Zachycoval podobu lidových krojů, průběh zvyků i vzhled krajiny.

Franta Úprka (*1868, +1929) – sochař, bratr Joži Úprky. Sochařství studoval v ateliérech v Praze. Ve své tvorbě se nechával inspirovat lidovým prostředím Slovácka.

Antoš Frolka (*1877, +1935) – malíř, žák Joži Úprky. Ve svém díle zaznamenával především motivy ze slováckého venkova a válečné motivy z období 1. světové války.

Provozovatel

Obecní úřad Kněždub

č. 140
696 64 Kněždub
Tel.:
+420 518 327 029
Email:
ou.knezdub@knezdu...
GPS:
48,886634 17,396040
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Slovácko
Obec:
Kněždub
Tipy na výlet:
Kněždub a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Oskorušobraní na Travičné 2024

Sklizeň plodů vzácného stromu na Slovácku. Užijte si přehlídku odrůd oskoruší, jak v podobě plodů, tak nabídku oskorušových stromků různých variant a původu, jako například jablíčkové, hruštičkové, roubované i prostokořenné.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Strážnické vinobraní 2024

Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností města Strážnice. Aktivně se ho účastní všichni obyvatelé města i okolních obcí. Jedná se o slavnost folkloru a vína.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Zachraňte stodoly

Rodinný festival plný dobré nálady, příjemné práce, zábavy, řemesel a přírodních materiálů. Přednášky, tvořivé dílničky, osahání řemesel vlastní rukou – například nanášení omítky, hliněné podlahy, jízda kočárem, divadlo nebo detektivní hra.
Hrubá Vrbka, Jihomoravský kraj

Pravidelné lodní linky na Baťově kanále

Od května do konce září jsou v provozu pravidelné plavby na výletních lodích po Baťově kanále. Lodě jezdí na menších úsecích, loď řídí kapitán a na palubě bývá i průvodce. Lístky je lepší si předem rezervovat, či zakoupit online.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Podzim na dědině ve skanzenu Strážnice

Naučný program je zaměřen na tradiční způsoby hospodaření a podzimní práce na vesnici přelomu 19. a 20. století. Součástí sobotního programu budou i ukázky dobové vojenské techniky.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice – Radujme se, veselme se ...

Od adventu do svátku Tří králů. Představení obvyklých prací, zvyků, příprava tradičních jídel a stolování na jihomoravské vesnici v minulém století.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Stavění máje – zahájení návštěvní sezony ve Skanzenu Strážnice

Samotné stavění máje je doprovázené zpěvem dívek a chlapců folklorních souborů za doprovodu spojených muzik všech zúčastněných souborů. Dalším programem je profilové vystoupení jednotlivých souborů na pódiu.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Návraty na Slovácko – výběr z tvorby Lenky Jurečkové

Výstava Návraty na Slovácko je dosud největší soubornou výstavou malířky Lenky Jurečkové. Výstava je součástí prohlídkového okruhu na Zámku Strážnice.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Památné lípy v Kněždubu

U kostela v malé slovácké obci Kněždub je chráněna skupina památných stromů.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu

V obci Kněždub na Hodonínsku se nachází rodný dům bratrů Joži a Franty Uprkových, významných autorů malířské a sochařské tvorby.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Farní kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu

Dominantou obce Kněždub je kostel sv. Jana Křtitele, postavený v pseudorománském stylu. Interiér kostela je vymalován nezvykle moderním stylem ak. malířem Vojmírem Vokolkem a doplněn obrazy Joži Úprky z doby kolem r. 1900.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Selský domek v Kněždubě

Slovácké stavení se žudrem a modrou obrovnávkou pocházející z roku 1876. Je postavené z kotovice na kamenném základu, s dřevěnými stropy a modrými kuchyňskými kachlovými kamny, na kterých se dodnes dělají patenty a báleše.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Nejedlíkova oskeruše – památný strom v Kněždubu

Na louce asi 1,5 km jihovýchodně od obce Kněždub najdete Nejedlíkovu oskeruši, která se díky své výjimečnosti stala chráněným stromem České republiky.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Rozhledna Šumárník nedaleko Tvarožné Lhoty

Nedaleko Tvarožné Lhoty se uprostřed lesa na kopci Šumárník nachází dřevěná rozhledna.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Radějov – užijte si vinobraní na Slovácku

Poznejte kraj, kde se vinařská tradice dědí z otců na syny a kde je folklór skutečnou součástí života. Využijte služeb Hotelu Radějov a navštivte s námi proslulé vinné sklípky v Petrově.
Radějov, Jihomoravský kraj

Chata Lipinka – designové ubytování na úpatí Bílých Karpat

Chata Lipinka se nachází v klidné chatové oblasti a krásné přírodní rezervaci na úpatí Bílých karpat. Na moravsko-slovenském pomezí, přímo pod vrcholem Travičné. Je obklopena loukami, lesem a klidem.
Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Vinný sklep s penzionem Kozojídky

Vinný sklep s penzionem Kozojídky se nachází v klidném prostředí vinných sklepů "Pod Kříbem", stojících na okraji obce Kozojídky. Součástí sklepa je penzion, který poskytne komfortní ubytování nejen cyklistům.
Kozojídky, Jihomoravský kraj

Pension Roseta – rodinný penzion v zahradě růží v Radějově

Pension Roseta byl otevřen v roce 1994 jako rodinný podnik se zaměřením na agroturistiku – pěstování růží. V penzionu se můžete ubytovat, najíst se nebo zde uspořádat svatbu. Můžete se také zapojit do ošetřování růží nebo do práce na vinohradě.
Radějov, Jihomoravský kraj

Kapka přírody – ovocné a bylinné sirupy ze Vnorov

Paní Monika Makovičková ze Vnorov vyrábí vynikající sirupy a pečený čaj. Je nositelkou certifikátu Tradiční výrobek Slovácka® a ráda vám nabídne své okurkový, zázvorový, citrónový nebo sirup z červené řepy, ale i pečený čaj z citrusových plodů a zázvoru nebo výborný jahodový džem.
Vnorovy, Jihomoravský kraj

Zámecké sklepy Strážnice – prohlídky historických sklepů s degustací

Historické zámecké sklepy ve slovácké Strážnici pocházejí již z konce 14. století a svou rozlohou o třech patrech nemají na Moravě obdoby.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Autokempink Strážnice – odpočinek v srdci jižní Moravy

Autokempink Strážnice s rozlohou 4 000 m² a kapacitou 306 lůžek, nabízí ubytování ve 2 a 4 lůžkových pokojích v budovách a 2,4 a 6 lůžkových chatkách převážně vybavených sociálním zařízením. Areál koupaliště má dva bazény, tobogán, minigolf a víceúčelové hřiště.
Strážnice, Jihomoravský kraj

Zarazické sklepy a návrší Lišky ve Veselí nad Moravou

Zarazické sklepy jsou jedinými vinnými sklepy ve Veselí nad Moravou. Nacházejí se pod návrším Lišky. Sklepy vznikly na popud zarazického zahrádkářského svazu v 80. letech. Celkem mělo být postaveno 14 až 16 sklepů, nakonec se však realizovalo pouze šest.
Veselí nad Moravou, Jihomoravský kraj