Úvod > Co chcete dělat? > Sladovna Klusáček Kounice
Památky

Sladovna Klusáček Kounice

Sladovna Klusáček v Kounicích u Českého Brodu se nachází v areálu, který se výrobě sladu věnoval již v 16. století. Od roku 1992 získala podnik v restituci zpět rodina Klusáčků. Sladovna produkuje kvalitní slad, který exportuje v ČR i do světa. Zájemcům nabízí možnost exkurze.
V Kounicích mezi Českým Brodem a Čelákovicemi se vyráběl slad a vařilo pivo již v 16. století, což dokumentuje i zápis v zemských deskách o koupi kounického panství s pivovarem a sladovnou Prokopem Dvořeckým z Olbramovic v roce 1590. V letech 1749-1757 vystavoval Kounický pivovar ročně až 1 300 hektolitrů piva. Místní název polí "Na chmelnici" dokumentuje i pěstování chmele pro pivovar.

V roce 1884 kupuje pivovar se sladovnou rodina Klusáčků, která do té doby byla po dvě generace nájemcem pivovaru v Českém Brodě. V tomto období dosahoval roční výstav piva v Kounicích 3 500-5 000 hektolitrů. Výstavba nových moderních pivovarů v Českém Brodě, Nymburce, jakož i rozvíjející se pivovar v Kostelci nad Černými lesy byly velkou konkurencí a tak v roce 1900 ukončil František Klusáček výrobu piva v Kounicích a přestavěl celý objekt na sladovnu.
 
Až do roku 1948, kdy byla sladovna znárodněna, vyráběla slad zejména pro pivovary v Praze. Po znárodnění náležela sladovna k Obchodním sladovnám. V roce 1992 přechází sladovna v rámci restitucí zpět do vlastnictví rodiny Klusáčků. Dnes produkuje sladovna 2 100-2 300 tun sladu ročně a zaměřuje se na výrobu sladu plzeňského, mnichovského a pšeničného. Pro výrobu používá pouze kvalitní české odrůdy ječmenů, doporučených pro výrobu „Českého piva“.
 
Barokní vzhled získal původní pivovar se sladovnou přestavbou v letech kolem roku 1680. Do dnešní doby zachované barokní průčelí je památkově chráněným objektem. Sladovna byla postupně modernizována. Zachovává však klasickou humnovou technologii výroby sladu.
 

Exkurze do sladovny

Provozy sladovny a pivovaru lze navštívit v rámci komentované prohlídky na základě předběžné písemné nebo telefonické objednávky. Na prohlídku se můžete předem objednat na tel. čísle 321 695 274 nebo na e-mailu exkurze@sladovnakounice.cz.

Ubytování a restaurace v okolí

Kounický pivovar

Kounický pivovar

Kounice, Středočeský kraj
Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Jurty v Sadu – glamping po mongolsku

Český Brod, Středočeský kraj
Kavárna a pražírna Zrníčko

Kavárna a pražírna Zrníčko

Český Brod, Středočeský kraj