Úvod > Co chcete dělat? > Sladovna Klusáček Kounice

Sladovna Klusáček Kounice

Památky
Sladovna Klusáček v Kounicích u Českého Brodu se nachází v areálu, který se výrobě sladu věnoval již v 16. století. Od roku 1992 získala podnik v restituci zpět rodina Klusáčků. Sladovna produkuje kvalitní slad, který exportuje v ČR i do světa. Zájemcům nabízí možnost exkurze.
V Kounicích mezi Českým Brodem a Čelákovicemi se vyráběl slad a vařilo pivo již v 16. století, což dokumentuje i zápis v zemských deskách o koupi kounického panství s pivovarem a sladovnou Prokopem Dvořeckým z Olbramovic v roce 1590. V letech 1749-1757 vystavoval Kounický pivovar ročně až 1 300 hektolitrů piva. Místní název polí "Na chmelnici" dokumentuje i pěstování chmele pro pivovar.

V roce 1884 kupuje pivovar se sladovnou rodina Klusáčků, která do té doby byla po dvě generace nájemcem pivovaru v Českém Brodě. V tomto období dosahoval roční výstav piva v Kounicích 3 500-5 000 hektolitrů. Výstavba nových moderních pivovarů v Českém Brodě, Nymburce, jakož i rozvíjející se pivovar v Kostelci nad Černými lesy byly velkou konkurencí a tak v roce 1900 ukončil František Klusáček výrobu piva v Kounicích a přestavěl celý objekt na sladovnu.
 
Až do roku 1948, kdy byla sladovna znárodněna, vyráběla slad zejména pro pivovary v Praze. Po znárodnění náležela sladovna k Obchodním sladovnám. V roce 1992 přechází sladovna v rámci restitucí zpět do vlastnictví rodiny Klusáčků. Dnes produkuje sladovna 2 100-2 300 tun sladu ročně a zaměřuje se na výrobu sladu plzeňského, mnichovského a pšeničného. Pro výrobu používá pouze kvalitní české odrůdy ječmenů, doporučených pro výrobu „Českého piva“.
 
Barokní vzhled získal původní pivovar se sladovnou přestavbou v letech kolem roku 1680. Do dnešní doby zachované barokní průčelí je památkově chráněným objektem. Sladovna byla postupně modernizována. Zachovává však klasickou humnovou technologii výroby sladu.
 

Exkurze do sladovny

Provozy sladovny a pivovaru lze navštívit v rámci komentované prohlídky na základě předběžné písemné nebo telefonické objednávky. Na prohlídku se můžete předem objednat na tel. čísle 321 695 274 nebo na e-mailu exkurze@sladovnakounice.cz.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 11. 2019
26.5.
4.10.
Otevření zahrad Botanicus v Ostré

Otevření zahrad Botanicus v Ostré

Lysá nad Labem, Střední Čechy
27.9.
Velká cena - terénní závod minikoní

Velká cena - terénní závod minikoní

Přehvozdí, Střední Čechy
15.7.
Projektové dny s minikoňmi

Projektové dny s minikoňmi

Přehvozdí, Střední Čechy
7.7.
20.9.
Výstava Příběh meče

Výstava Příběh meče

Čelákovice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Kounický pivovar

Kounický pivovar

Kounice, Střední Čechy
Hotel Lony

Hotel Lony

Mochov, Střední Čechy
Hrabalova hájenka Kersko

Hrabalova hájenka Kersko

Sadská, Střední Čechy
Resort Cedrus Tuklaty

Resort Cedrus Tuklaty

Tuklaty, Střední Čechy