!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Sklepení v Podivíně s habánským pokladem
Památky

Sklepení v Podivíně s habánským pokladem

V 16. století se v Podivíně usadili novokřtěnci, neboli habáni. Byli velmi pilní, pracovití, střídmí a spořiví, dobře zpracovávali pole a vinohrady, měli nejlepší dobytek, zakládali dílny soukenické a hrnčířské. A mohli být tudíž i bohatí.
Žili v kolektivu, majetek celé obce a také zisk ze všech činností byl společný. Toto všechno bylo dobrým předpokladem k získání značného jmění.

Ve 2. polovině 16. století a počátkem 17. století nastaly ale zlé časy.Před válečníky se ukrývali habání v hlubokých sklepeních a tajných skrýších, nazývaných lochy. Je zjištěno, že dodnes se v obou lokalitách, kde stávaly habánské dvory, takovéto sklepy nacházejí. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné hodnověrné doklady k těmto podzemním stavbám, čekají teprve na své objevení a zmapování. Je to tedy jen legenda.

Legendou opředen je i habánský poklad. Uložen je údajně v podivínské lokalitě Podoxech.

O jak velký poklad mohlo jít, naznačuje písemná zpráva o tom, že pro něj přijela komise se čtyřmi vozy, patnácti jezdci a třiceti mušketýry a že najatí sedláci museli v Podoxu dlouho kopat, ovšem marně.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 10. 2019
10.7.
Běhej lesy Lednice

Běhej lesy Lednice

Lednice, Jižní Morava
30.7.
Děti ráje

Děti ráje

Lednice, Jižní Morava
31.7.
Čas růží

Čas růží

Lednice, Jižní Morava
31.7.
Procházka slavnými muzikály

Procházka slavnými muzikály

Lednice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí