!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Sklepení v Podivíně s habánským pokladem
Památky

Sklepení v Podivíně s habánským pokladem

V 16. století se v Podivíně usadili novokřtěnci, neboli habáni. Byli velmi pilní, pracovití, střídmí a spořiví, dobře zpracovávali pole a vinohrady, měli nejlepší dobytek, zakládali dílny soukenické a hrnčířské. A mohli být tudíž i bohatí.
Žili v kolektivu, majetek celé obce a také zisk ze všech činností byl společný. Toto všechno bylo dobrým předpokladem k získání značného jmění.

Ve 2. polovině 16. století a počátkem 17. století nastaly ale zlé časy.Před válečníky se ukrývali habání v hlubokých sklepeních a tajných skrýších, nazývaných lochy. Je zjištěno, že dodnes se v obou lokalitách, kde stávaly habánské dvory, takovéto sklepy nacházejí. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné hodnověrné doklady k těmto podzemním stavbám, čekají teprve na své objevení a zmapování. Je to tedy jen legenda.

Legendou opředen je i habánský poklad. Uložen je údajně v podivínské lokalitě Podoxech.

O jak velký poklad mohlo jít, naznačuje písemná zpráva o tom, že pro něj přijela komise se čtyřmi vozy, patnácti jezdci a třiceti mušketýry a že najatí sedláci museli v Podoxu dlouho kopat, ovšem marně.
Zobrazit více

Provozovatel

Město Podivín

Masarykovo nám. 180/20
691 45 Podivín
WWW:
www.podivin.cz
GPS:
48,825306 16,846371
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí