Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Sklepení v Podivíně s habánským pokladem
Památky

Sklepení v Podivíně s habánským pokladem

V 16. století se v Podivíně usadili novokřtěnci, neboli habáni. Byli velmi pilní, pracovití, střídmí a spořiví, dobře zpracovávali pole a vinohrady, měli nejlepší dobytek, zakládali dílny soukenické a hrnčířské. A mohli být tudíž i bohatí.
Žili v kolektivu, majetek celé obce a také zisk ze všech činností byl společný. Toto všechno bylo dobrým předpokladem k získání značného jmění.

Ve 2. polovině 16. století a počátkem 17. století nastaly ale zlé časy.Před válečníky se ukrývali habání v hlubokých sklepeních a tajných skrýších, nazývaných lochy. Je zjištěno, že dodnes se v obou lokalitách, kde stávaly habánské dvory, takovéto sklepy nacházejí. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné hodnověrné doklady k těmto podzemním stavbám, čekají teprve na své objevení a zmapování. Je to tedy jen legenda.

Legendou opředen je i habánský poklad. Uložen je údajně v podivínské lokalitě Podoxech.

O jak velký poklad mohlo jít, naznačuje písemná zpráva o tom, že pro něj přijela komise se čtyřmi vozy, patnácti jezdci a třiceti mušketýry a že najatí sedláci museli v Podoxu dlouho kopat, ovšem marně.

Provozovatel

Město Podivín

Masarykovo nám. 180/20
691 45 Podivín
WWW:
www.podivin.cz
GPS:
48,825306 16,846371
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).
Lednice, Jihomoravský kraj

Adventní prohlídky zámku Lednice

Prohlídky reprezentačních sálů s bohatou vánoční výzdobou.
Lednice, Jihomoravský kraj

Adventní prohlídky zámku Lednice

Prohlídky reprezentačních sálů s bohatou vánoční výzdobou.
Lednice, Jihomoravský kraj

Kaple Cyrilka se studánkou v Podivíně

Historizující stavba z roku 1845, zbudovaná na románských základech. Původně se jednalo o tzv. křtící kapli, chránící zdejší pramen.
Podivín, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla s novogotickou věží v Podivíně

Počátky románského kostela sahají až do 13. století. První, co každého návštěvníka Podivína upoutá, je nezvyklý tvar věže kostela. I díky ní je kostel vidět z dalekého okolí.
Podivín, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Podivíně

K nejvýznamnějším židovským památkám v obci patří hřbitov s obřadní vstupní halou. Na hřbitově se nachází okolo 1000 kamenných náhrobků, z nichž nejstarší je z let 1694.
Podivín, Jihomoravský kraj

Janův hrad v Lednici

Zříceniny podtrhují tajemnou atmosféru romantického parku v Lednici. Projděte si oba prohlídkové okruhy a představte si ty bujaré oslavy dobrého lovu, pány holedbající se svými úlovky a dámy tančící v přepychových róbách.
Lednice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Pfeffer

Vinařství Pfefferleží v krásném prostředí jižní Moravy, ve vesnici Rakvice, v blízkosti Pálavy, Lednice, Valtic a Mikulova. Jsme mladá vinařská firma, založená v roce 2006. Dlouhodobě obhospodařujeme vinice o výměře přibližně 35 hektarů.
Rakvice, Jihomoravský kraj

Restaurace Onyx v Lednici

Nejen svou polohou oblíbená restaurace nejen pro zastávku cyklistů, motoristů, ale také pro autobusové zájezdy a větší skupiny turistů.
Lednice, Jihomoravský kraj

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Grand Moravia Restaurant v Lednici je čtyřhvězdičková hotelová restaurace v moravském stylu. Na jídelním lístku najdete klasická česká jídla i mezinárodní kuchyně. Součástí restaurace je venkovní zahrádka a stylový Moravský salonek s vnitřním grilem a malým tanečním parketem.
Lednice, Jihomoravský kraj

Poklady našich vinohradů v Rakvicích

Kvalitní jakostní a přívlastková vína s nezaměnitelným charakterem ve vinotéce vinařství Víno Rakvice.
Rakvice, Jihomoravský kraj