!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Sklárna Františka Nováka v Dobroníně
Kultura

Sklárna Františka Nováka v Dobroníně

Sklárna se zabývá výrobou uměleckého skla. Vyrábí repliky historického skla z období 2. - 18. století, např. sklenice na víno, poháry, karafy, lesní sklo, křišťálové i římské sklo. Naleznete ji v Dobroníně v okrese Jihlava, sklo však dodává zákazníkům z tuzemska i zahraničí.
František Novák z Dobronína se vyučil sklářskému řemeslu v Josefodole ve Světlé nad Sázavou a na Střední průmyslové škole sklářské v Novém Boru. V devadesátých letech si otevřel vlastní sklářskou dílnu v místě bydliště.

Díky své píli, studiu literatury i experimentování získal širokou základnu pro výrobu sklářských produktů nejrůznějšího charakteru, a to zejména v oboru historické tavby skla. Specializuje se na vytváření replik skleněných předmětů od doby antiky až po současné umění. K jeho mistrovským výrobkům patří zejména tzv. středověké lesní sklo, pro něž je symbolický motiv obtočeného hada.

Sklářské umění předává František Novák svému synu Františkovi, který mu v rodinné dílně vypomáhá.
V roce 2019 Zastupitelstvo Kraje Vysočina udělilo Františku Novákovi titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Huť zajišťuje zakázkovou výrobu pro muzea, hrady, zámky včetně dodávek do zahraničí.

Návštěva sklárny je možná po předchozí domluvě ve všední dny od 8 do 13 hodin.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 29. 4. 2021