Úvod > Co chcete dělat? > Skitouringové trasy na Valašsku
Zimní sporty

Skitouringové trasy na Valašsku

Pro milovníky zimních sportů jsou připraveny Skitouringové trasy na Valašsku. Užijete výlet po pláních zasněžených horských luk, kolem valašských roubených chalup a statků, půvabných kapliček i přes hřebeny s nádhernými vyhlídkami na Beskydské, Fatranské i Tatranské velikány.
Nechce se vám lyžovat na sjezdovkách ani se nechat vést skvěle vybroušenou běžeckou stopou? Vyzkoušej „Skitouring“ po Valašských kopcích. Území Vsetínských Beskyd a Javorníků nabízí nespočet míst, která můžete na skialpinistických lyžích navštívit. Že nevíte co je skitouring a skialpinismus? Skialpinismus je poměrně nová atraktivní sportovní a volnočasová zimní disciplína. Díky speciálním lyžím s funkcí uvolněné paty lyžařské boty a na skluznici nalepeným stoupacím pásům můžete prožít neuvěřitelné chvíle harmonie a klidu uprostřed Valašských hor. U skialpinismu se předpokládá znalost lezeckých dovedností a nutnost speciální výbavy, jako jsou úvazek, lano, smyce, karabiny a především pak lavinový vyhledávač, sonda a lopata.

U těchto vytipovaných tras však uvedené vybavení až na poslední tři vyjmenované nebudete potřebovat. Valašsko nabízí totiž skitouringové trasy. Skitouring je nejlehčí forma skialpinismu, kdy nebudete muset absolvovat náročné a exponované horské terény. Ne Beskydech si užijete výlet po pláních zasněžených horských luk, projdete se kolem valašských roubených chalup a statků, kolem půvabných kapliček, půjdete přes hřebeny s nádhernými vyhlídkami na Beskydské, Fatranské i Tatranské velikány. Okusit také můžete některé z mnoha specialit valašské kuchyně.
 

Skitouringové trasy Valašsko

Trasa 1 – Kohútí stopou

Délka: 8 km / Časová náročnost: 3 hodiny / Obtížnost: střední / Stoupání: 450 m / Klesání: 449 m
Trasa vede z parkoviště ve Vranči po louce kolem nádrže U Javoru k nástupní stanici lanovky na Kohútce, po okraji modré sjezdovky zvané Babská na malý hřeben lemující tuto sjezdovku. Po okraji sjezdovky vejdeme na louku a vystoupáme až ke kříži u žluté turistické značky. Od Kříže se vydáme po červené značce směrem k Horskému hotelu Kohútka. Dále vede trasa stále v blízkosti červené turistické značky kolem lesa u sjezdovky Barborka, kolem sjezdovky Spartak až ke sjezdovce Seník. Tu sjedeme na křížení s modrou značkou vedoucí k Horskému hotelu Portáš. Právě kolem něj se dostaneme na propojovací lesní cestu cca v polovině sjezdovky na Portáši, kterou dojdeme pod Vrch Stolečný. Po jeho zdolání se vydáme opět kolem Hotelu Portáš, tentokrát po hřebenové červené značce k sjezdovce Seník. Tu sjedeme opět na modrou turistickou značku a vydáme se tentokrát v opačném směru do údolí Vranča.
 

Trasa 2 – Po Zděchovských lůkách

Délka: 8 km / Časová náročnost: 3 hodiny / Obtížnost: střední / Stoupání: 450 m / Klesání: 449 m
Trasa vede z parkoviště u fotbalového hřiště ve Zděchově, odkud se vydáme kolem asfaltové silničky k prvnímu mostku přes potok po trase NS Zděchov. Za mostkem po louce stoupáme přímo vzhůru, až narazíme na zelenou turistickou značku. Před začátkem lesa uhneme doleva na louku a kolem lesa stoupáme po loukách s lesem po pravé ruce k vyhlídkovému místu Zděchov, které je součástí NS Zděchov. Po Naučné stezce Zděchov pokračujeme do rozcestí Radošov. Od něj se vydáme zpět do Zděchova po červené značce cca 200 metrech prosvítajícím lesem vyjdeme zpět na louky. Nastoupáme 30 nadmořských metrů a spustíme se po loukách na kótu 590 mnm. Z tohoto vrcholku pak sjedeme kolem lyžařského vleku zpět k parkovišti.
 

Trasa 3 – Okolo Vsackého Cábu

Délka: 8 km / Časová náročnost: 3 hodiny / Obtížnost: střední / Stoupání: 450 m / Klesání: 449 m
Z parkoviště u Horského hotelu Vsacký Cáb se vydáme po červené turistické značce směrem na rozcestí Ptáčnice. Zde odbočíme doleva a po žluté značce po jednom kilometru, odbočíme z hřebene vlevo na Baťovu NS směrem k Cábskému jezeru. Zpáteční cesta od jezera vede po stejné trase zpět na žlutou značku. Po ní jdeme cca 300 metrů a odbočíme na trasu běžecké zimní trasy. Po ní se vrátíme zpět k hotelu na Cábu a ještě než u ní ukončíme skitouringovou trasu, vyjdeme nad hotelem na vrcholek sjezdovky. Tu sjedeme a vrátíme se zpět k chatě.
 

Trasa 4 – Z Karolinky přes Kání na Kyčerku

Délka: 8 km / Časová náročnost: 3 hodiny / Obtížnost: střední / Stoupání: 450 m / Klesání: 449 m
Trasa začíná výstupem na pravé straně kolem lesa lyžařského areálu v Karolince. Stoupáme po loukách mimo sjezdovku na její vrchol. Mineme lyžařský vlek a jdeme k vrcholu Kání (744 mnm). Postupujeme po lesní cestě a na kótě 49.3375681N, 18.2758492E můžeme odbočit na vrchol 764 mnm o souřadnicích 49.3368411N, 18.2777589E. Sjedeme po louce na lesní cestu, ze které si můžeme cca 150 metrů odbočit na vyhlídku u Kapličky Štrčková. Od ní se vydáme po trase Bike trails Valašsko do lyžařského areálu Kyčerka ve Velkých Karlovicích. Po sjezdovce sjedeme dolů k hospodě Kyčerka či na spodní parkoviště areálu, cca 300 metrů od vlakové zastávky. Trasu je možno jít i opačným směrem.
 

Trasa 5 – Ze Soláně kolem jezer

Délka: 8 km / Časová náročnost: 3 hodiny / Obtížnost: střední / Stoupání: 450 m / Klesání: 449 m
Trasa začíná u Horského hotelu Čarták s valašskou kuchyní. Po zelené značce se vydáme k jezeru v Jezerném ve Velkých Karlovicích. Kolem něj jdeme prudkým stoupáním po žluté turistické značce na hřeben Vsetínských Beskyd. Vyjdeme v sedle Pod Kotlovou, v jehož blízkosti se nachází Valašská roubenka s tzv. hladovým oknem, tedy občerstvovacím místem. Po červené značce se dostaneme na Gigulu, k výstupu z Lyžařského areálu na Soláni. Chceme-li si trasu ještě prodloužit, sjedeme si sjezdovkou až ke spodní stanici vleku. Od ní pak stoupáme zpět po okraji lesa u sjezdovky k Chatě Soláňka kolem jezera určeného k zasněžování. Od Soláňky vystoupáme na louky nad hřebenovou červenou trasou, po které se vrátíme na Čarták.
 

Trasa 6 – Na rozhlednu Miloňová

Délka: 8 km / Časová náročnost: 3 hodiny / Obtížnost: střední / Stoupání: 450 m / Klesání: 449 m

Trasa začíná na parkovišti u Hotelu Galík, případně u Ski areálu Razula. Odtud se vydáme po modré turistické značce k parkovišti Malá Hanzlůvka. Zde se otočíme téměř o 180 stupňů doleva a vydáme se po červené cyklotrase po cestě zvané Škaredica na rozcestí Nad Lanternou. Zde se vydáme vpravo po značce vedoucí k rozhledně Miloňová. Z Miloňové pokračujeme po svážnicových cestách doleva zpět na trasu cykotrasy, kde se začneme vracet k místu startu. U rozcestí Nad Lanternou pak můžeme sundat z lyží pásy a vydat se po bývalé sjezdovce sjezdem zpět k autu.
 

Trasa 7 – Kolem kapliček javornickými kopci

Délka: 8 km / Časová náročnost: 3 hodiny / Obtížnost: střední / Stoupání: 450 m / Klesání: 449 m

Začínáme u Hospody Kyčerka ve Velkých Karlovicích. Vystoupáme po trase Bike trails Valašsko nebo po okraji lesa u modré sjezdovky lyžařského areálu na hřeben. Po výstupu z lesa jdeme po loukách kolem vyhlídkového
místa u Kapličky Štrčková, dále po trase Bike trails Valašsko až na žlutou turistickou značku, po které se dostaneme přes vrchol Javorníček a stejnojmenné kaple do sedla Příschlop. Z něj vystoupáme na kótu 49.3285456N, 18.3174878E – vrchol hory Gigula (951 m.n.m). Z Giguly se přesuneme po zelené značce na vrchol Koncová (895 mnm) na kótu 49.3374108N, 18.3152561E. Odtud sjíždíme po loukách kolem Kapličky Koncová zpět do údolí v Pluskovci.

Provozovatel

Destinační společnost Valašsko

Jasenická 1106
755 01 Vsetín
Email:
visit.valassko@gm...
Facebook:
www.visit-valassk...
WWW:
https://skitourin...
WWW:
https://www.faceb...
 
 

Časová náročnost

6,0 hodin

 
 
15.10.
Vsetínský jazzový festival

Vsetínský jazzový festival

Vsetín, Zlínský kraj
8.10.
Rock na Stojáka

Rock na Stojáka

Bratřejov, Zlínský kraj
5.10.
Arnošt Vašíček – České tajemno

Arnošt Vašíček – České tajemno

Valašské Meziříčí, Zlínský kraj
4.10.
27.11.
Kovozávody Semily hravě i zdravě

Kovozávody Semily hravě i zdravě

Valašské Meziříčí, Zlínský kraj