Úvod > Co chcete dělat? > Skanzen Pertoltice – poznejte ukázky tradičních zvyků a řemesel
Skanzen Pertoltice - poznejte ukázky tradičních zvyků a řemesel
"> "> "> Stodola_mlaticky.JPG "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Skanzen Pertoltice – poznejte ukázky tradičních zvyků a řemesel

V obci Pertoltice u Frýdlantu se dochovaly původní stavby z konce 18. století, které jsou jádrem nově budovaného skanzenu.
Jádrem skanzenu jsou historické stavby zachované na původním místě.

Základní myšlenkou je tzv. památkářská koncepce skanzenu – zachování a ochrana památek lidové architektury na jejich původním místě v lokalitě obce Pertoltice u Frýdlantu v Čechách a doplnění těchto staveb expozicí spojenou s původní stavbou, jejími majiteli a nejbližším regionem. Hlavní důraz při ochraně staveb je kladen na odborný přístup a minimalizaci zásahů do staveb. Opravy staveb jsou prováděny po podrobné dokumentaci, základní snahou je zachovat autenticitu a věrohodnost. Snahou je též mapovat další vesnické stavby v obci Pertoltice a blízkém okolí.

V současné době je opraven hrázděný Haslerův dům z konce 18. století, který je památkově chráněný. K domu patří také stodola z režného zdiva z 1. poloviny 20. století a kovárna z roku 1893.

Haslerův dům (nazvaný dle původního majitele) dnešní č.p. 198 v je hrázděná (původně podstávková) patrová stavba, stáří domu resp. jeho dřevěnných konstrukcí bylo stanoveno dendrochronologicky. V domě se nachází epozice lidového mobiliáře, zemědělské a řemeslnické nářadí, expozice bude doplněna praktickými ukázkami řemesel, vařením v černé kuchyni, pečením chleba a pod. Novější stavební úpravou pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století bylo vyzdění původní roubené světnice a světničky v přízemí, dále přestavba hospodářské části domu na chlév. V chodbě se nachází funkční černá kuchyně. Patro domu se dochovalo bez větších zásahů až do dnešní doby a to včetně zachovalých detailů jako původní okna, vnitřní okenice, z velké části původní podlahy a pod. Původní je také krov s jednou stolicí uprostřed zavětrovanou ondřejskými kříži. Dům byl 10.4.2012 zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek.

Součástí expozice je řemeslnické a zemědělské náčiní a také ukázky tradičních zvyků a řemesel – vaření v černé kuchyni a pečení chleba, kovářské práce i další běžné činnosti spojené s životem na vesnici.

Pro zájemce je možno zpřístupnit i části dalších zajímavých objektů v obci.

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký dvůr Černousy

Zámecký dvůr Černousy

Frýdlant, Liberecký kraj
Spa Hotel Antonie ve Frýdlantě

Spa Hotel Antonie ve Frýdlantě

Frýdlant, Liberecký kraj
Zámecký pivovar Frýdlant

Zámecký pivovar Frýdlant

Frýdlant, Liberecký kraj
Selský dvůr v Raspenavě

Selský dvůr v Raspenavě

Raspenava, Liberecký kraj