!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Skalní reliéfy u Harasova
Příroda

Skalní reliéfy u Harasova

Na jihozápadní straně harrasovského rybníka se nacházejí skály s poměrně netypickou výzdobou – čínskými reliéfy - jin a jang s osmi trigramy a Wu Fu Peng Shou, které nechal zhotovit Stanislav Řehák před začátkem 2. světové války.
Ikonický hotel Harasov, stejnojmenný rybník, zbytky prastarého hrádku a hrůzná pověst o Krvomlýnu: to všechno patří k osadě v údolí říčky Pšovky na Kokořínsku. Pozornost přitahuje také skalní byt se zvláštní dřevěnou pavláčkou. Jeho interiéry jsou nepřístupné, ale víme, že existuje už stovky let. Někdy za první republiky ho koupil pražský továrník Stanislav Řehák, který ho využíval jako rekreační objekt. Svéráznou výzdobu po sobě zanechal i venku, a to v podobě skalních reliéfů.

Ještě před začátkem druhé světové války nechal na jižní straně harasovské skály vytesat dva čínské symboly, využívající symboliku kruhů, a to monádu (jin a jang) obklopenou osmi trigramy - taoistické symboly základních vesmírných sil; na dalším reliéfu je znak dlouhověkosti, obklopený kruhem pěti netopýrů coby symboly štěstí (tzv. Wu Fu Peng Shou). Podle pamětníků snad mělo jít o výzdobu zamýšlené, ale nikdy nerealizované čínské zahrady.

Na východním úpatí u hráze rybníka ještě objevíte třetí reliéf ukřižování, jemuž se přezdívá Ježíš Harasovský. Kolem všech reliéfů prochází naučná stezka Poklady Harasova.

 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 3. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Kokořín, Střední Čechy
Kemp SK Mšeno

Kemp SK Mšeno

Mšeno, Střední Čechy
Pension v Ráji

Pension v Ráji

Mšeno, Střední Čechy