Úvod > Co chcete dělat? > Sakurová alej u Chudenic
Příroda

Sakurová alej u Chudenic

Sakurová alej na okraji Chudenic každoročně v době květu láká stovky lidí, kteří se tam fotografují a obdivují krásné sakury. Koruny těchto stromů se totiž proměňují v druhé polovině dubna v obrovské růžové pugéty.
Jen málokdo z řad návštěvníků ví, že sakurová alej v Chudenicích má své jméno. Říká se jí "Alej mládí" a to od roku 1987. Tehdy se rozhodla Základní organizace Českého svazu ochránců přírody spolu se Sborem pro občanské záležitosti v Chudenicích, že vykácí odumírající třešňovou alej a nahradí ji novou výsadbou. Nejprve se podle obecní kroniky museli vykácet staré třešně a vyhloubit jámy v kamenitém podloží, což prý byla velmi úmorná a lopotivá práce. Po návozu zeminy pak vysadili rodiče, v tom roce narozených dětí, po dvou sakurách. V roce 1987 tak bylo vysazeno 20 stromků a v roce 1988 pak 40 sakur. Alej mládí tak měla v roce 1988 celkem 60 nových stromků, z nichž každý má své jméno.
 
V sázení se mělo každým rokem pokračovat. Mohla to být pěkná tradice, ale už v roce 1989 obecní kronika píše o nezájmu o další výsadbu stromů v této aleji. Přesto v Chudenicích vznikl unikát, která není nikde v nejbližším okolí k vidění.

Podle některých zmínek je sakura rostlinou s nejdelším šlechtitelským rodokmenem. Odhaduje se, že v Japonsku se sakura pěstovala a šlechtila ještě před obdobím Heian (794–1185 př.n.l.). Do Evropy se však paradoxně dostala z Číny, kam se ze Země vycházejícího slunce rozšířila. Stromy kvetou každoročně od dubna do května.

Provozovatel

Úřad městyse Chudenice

křižovatka u kapličky
směrem na Slatinu u Klatov
339 01 Chudenice
Tel.:
+420 376 398 211
Email:
info@mestyschuden...
WWW:
https://www.chude...
GPS:
49,460800 13,176013
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Pošumaví
Město:
Chudenice
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí