Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Rybník Šeberák v Praze
Zdroj foto: praha-priroda.cz
Příroda

Rybník Šeberák v Praze

Šeberák nebo také Šeberovský rybník je rozlohou největší rybník v Kunraticích na jižním okraji Prahy 4. Je známý především jako jedno z největších pražských přírodních koupališť s částí vyhrazenou nudistické pláži.
Rybník Šeberák je napájený potokem a nachází se zde písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody. Na koupališti najdete sprchu, WC, převlákárny, půjčovny lodiček a jiné. Milovníci sportu a nadšenci zde uvítají ruské kuželky, hriště na nohejbal a volejbal. Rodiče si zde budou moci odpočinout, neboť v areálu se nachází i dětské hřiště a občerstvení. Na jihovýchodu se nachází nudistická pláž, jedná se o jednu z nejstarších pláží svého druhu (vznikla v 80. letech 20. století). Na jihozápadním okraji se nachází Restaurace Šeberák.

V prostoru nádrže, který bezprostředně přiléhá ke koupališti a travnaté pláži je možné koupání a provoz nemotorových plavidel (např. šlapadla, malé loďky, paddleboardy aj.). Mimo rekreační prostor je plavání a rekreační jízda na plavidlech zakázána – je zde rybniční hráz a její ochranný prostor (prostor vlastní hráze a 50 m od ní) a klidový prostor pro vodní živočichy (zadní část nádrže vč. ptačích ostrovů, severní břeh nádrže).
 

Domov obojživelníků, ryb a hnízdiště ptáků

Rybník a jeho okolí jsou stanovištěm s dlouhodobým výskytem cenné populace obojživelníků jako jsou například čolek obecný či skokan zelený. Spolu s dalšími rybníky v okolí (Olšanský atd.) je významným hnízdištěm mnoha druhů vodních ptáků a klíčovou tahovou zastávkou pro migrující ptačí druhy. Nově vybudované ptačí ostrovy usnadňují život ptačí populaci. Severní břeh rybníka je cennou botanickou lokalitou z důvodu výskytu chráněného křivatce českého. Rybník slouží také k extenzivnímu chovu ryb. Ten je zaměřen zejména na vytvoření rovnováhy mezi rybí obsádkou a přirozeným prostředím rybníka. Každý podzim se provádí výlov.
 

Z historie místa

Rybník je v historických pramenech v souvislosti s obcí Chunratitz (Kunratice) zmiňován už roku 1602. Sloužil jako chovný a přibližně v letech 1937–55 byl využíván také k těžbě ledu. V roce 1933 nechal zdejší velkostatkář Karel Korb zřídit na Šeberáku koupaliště, které je s malými přestávkami v provozu dodnes. Zajímavostí je také to, že od konce 70. let 20. století je ze Šeberáku odebírána voda pro zálivku jahodových plantáží a růží.

V posledních letech proběhla několikerá výměna vlastníků rybníka s různými diskutabilními stavebními záměry na jeho využití. Kontroverze vzbudil například plán na výstavbu plovoucích domů na hladině. K realizaci těchto záměrů nikdy nedošlo. V roce 2017 koupilo Šeberák spolu s blízkým Olšanským rybníkem od soukromého vlastníka hlavní město Praha.  V srpnu 2019 bylo zahájeno odbahnění rybníka, během něhož bylo během 3 měsíců odvezeno cca 35 tisíc m3 a v letech 2019–2020 proběhla první etapa revitalizace rybníka. Ve východní části nádrže byly v rámci rekonstrukce vybudovány 2 ptačí ostrovy.

Výstava obrazů Elišky Zradičkové

Dovolujeme si vás pozvat na výstavu obrazů v krásném příjemném prostředí Café Charmé v kunratické tvrzi Praha 4.
Praha-Kunratice, Praha

AIM Kemp Praha-Kunratice

AIM Kemp jsou sportovní příměšťáky, na kterých si děti můžou zkusit hned 7 různých sportů.
Praha-Kunratice, Praha

AIM Kemp Praha-Kunratice

AIM Kemp jsou sportovní příměšťáky, na kterých si děti můžou zkusit hned 7 různých sportů.
Praha-Kunratice, Praha

AIM Kemp Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

Sportovní AIM Kempy na kterých si děti pod vedením profesionálů zkusí hned 7 různých sportů!
Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Jihomoravský kraj

AIM Kemp Brno-Řečkovice a Mokrá Hora

Sportovní AIM Kempy na kterých si děti pod vedením profesionálů zkusí hned 7 různých sportů!
Brno-Řečkovice a Mokrá Hora, Jihomoravský kraj

Výstava obrazů Šárky Dvorské

Šárka Dvorská: Ne ruka, to duše maluje aneb cesta životem.
Praha 11, Praha

Babylon

Kino relax. Promítáme pro minimálně 5 diváků.
Praha 11, Praha

Drum Circle

Skupinové bubnování s Petrem Šušorem pro všechny generace.
Praha 11, Praha

Aktivity v okolí

Bruslení na Šeberáku v Kunraticích

Šeberovský rybník neboli Šeberák je největší rybník v Kunraticích na jižním okraji Prahy 4. Slouží k rekreačním účelům, na jeho jihozápadu se nachází Restaurace Šeberák se sportovním areálem. Když přijdou do Prahy silné mrazy, stává se rybník rájem bruslařů.
Praha 4, Praha

Areál Šeberák s přírodním koupalištěm

Areál Šeberák je místem pro váš volný čas. Najdete tu celoročně otevřenou restauraci Šeberák s nabídkou vynikajících pokrmů včetně svíčkové, steaků, rybích specialit, salátů a desertů. Od sezóny 2020 zde opět funguje přírodní koupaliště.
Praha 4, Praha

Tip pro romantiky: netradiční plavby nejen po Vltavě

Co byste řekli tomu, prohlédnout si pražské památky z hladiny Vltavy? Nebo vás láká celodenní plavba na Slapy? Oslavencům budou zářit oči nad vyzdobenou lodí, která s nimi propluje centrem metropole. A na polibek, který si dají novomanželé pod Karlovým mostem, jistě nikdy nezapomenou.
Praha 4, Praha

Tvrz Kunratice v Praze 4

Areál Tvrz Kunratice vznikl rekonstrukcí budov kunratického zámku. Bývalý panský dvůr byl z valné části vystavěn ve druhé polovině 18. století, kdy Kunratice náležely panství rodu Golčů. Posledním soukromým majitelem zámku i statku byl Karel Korb z Weidenheimu, kterému byl v roce 1945 vyvlastněn.
Praha 4, Praha

Sportovní areál Šeberov

Sportovní areál Šeberov nabízí mnoho sportovního vyžití, ale i jen relax s rodinou a příjemné prostředí na okraji Prahy obklopené loukou a rybníkem.
Praha-Šeberov, Praha

Adventure Minigolf Kunratice

Zábava a relax pro jednotlivce, rodiny s dětmi i velké skupiny s posezením a občerstvením za každého počasí.
Praha 4, Praha

Squash, stolní tenis, fitness a spinning v Kunraticích

To vše je možné pod vedením zkušených instruktorů, dále minifotbálek ve squashovém kurtu, solárium, sport bar a prodej sportovních potřeb.
Praha 4, Praha

Taneční kurzy Praha 11 – Chodov

Street dance, Balet, Contemporary, Latin dance. Tanec pro děti, mládež a dospělé.
Praha 11, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Lokál U Zavadilů v Kunraticích

Nakročeno z centra Prahy nejprve do okrajových částí a pak i do jiných regionů má jeden z nejznámějších gastronomických konceptů u nás. V pražských Kunraticích nově otevřeli Lokál U Zavadilů.
Praha 4, Praha

Hostinec Ve Mlýně

Vychutnejte si kvalitní gastronomii v prostředí starého mlýna v Praze 4 – Krči. Jedinečný interiér vás vtáhne do prostředí starobylé vesničky, kde si posedíte pod modravou oblohou vedle klapajícího mlýnského kola a protékajícího potůčku.
Praha 4, Praha

Paštikárna Melememaso v Praze

Pašikárna s příznačným názvem Melememaso vznikla – asi jako všechny dobré projekty – díky souhře štěstí, náhody a nadšení. Sešli se dva dlouholetí kamarádi, slovo dalo slovo a pustili se do toho.
Praha 4, Praha

Restaurace Columna

Restauraci Columna najdete v budově Centra pohybové medicíny. Interiér restaurace působí dojmem citlivě vytvořeného designového prostředí, které láká k příjemnému posezení v interiéru či na prostorné letní zahrádce.
Praha 4, Praha

Restaurace U Klimešů

Díky zdařilé rekonstrukci je restaurace moderním podnikem, který dokáže kvalitně a rychle obsloužit všechny své hosty.
Vestec, Středočeský kraj

Galerie národních vín a vinařství Praha

Stálá prodejní výstava národních i světových vín a progresivních vinařství, distribuční a degustační centrum vín, obchodní zastoupení vinařů, prodej vína za bezkonkurenční ceny.
Praha 11, Praha

Top Hotel Praha

K ubytování hostů slouží více než 500 pokojů a apartmánů. K hotelu náleží rozlehlé parkoviště s 800 místy pro automobily a 30 místy pro autobusy. Hotel se pyšní několika restauracemi s českou i mezinárodní kuchyní a vyhlášeným cateringem.
Praha, Praha

Restaurace Hliněná bašta v Průhonicích

Vychutnejte si jídlo a dobré víno v první stavbě z nepálené hlíny v Čechách.
Průhonice, Středočeský kraj