Úvod > Co chcete dělat? > Rybník Černý Nadýmač
Příroda

Rybník Černý Nadýmač

Nadýmač je označení pro rybník, který napájí podzemní pramen nebo studánka. V tomto případě se označení vžilo jako název s přívlastkem Černý – jméno dostal podle tmavě zbarvené vody. Výjimečnost rybníka spočívá ve výskytu vzácných rostlin, kvůli nimž probíhá tzv. letnění, pravidelné vypouštění vody.
Lesní rybník Černý Nadýmač se nachází asi 1,5 km JJZ od obce Vlčí Habřina nedaleko Lázní Bohdaneč. Jeho rozloha je téměř 25 hektarů a voda do něj přichází z Výrovského (nebo také Sopřečského) kanálu, který je odbočkou kanálu Opatovického. Černý se mu říká kvůli tmavému bahnu a Nadýmač údajně proto, že by na dně rybníka měl vyvěrat pramen. Velkou vzácností je to, že se na rybníku pravidelně provádí takzvané letnění – každé tři roky se vypustí a pak se velmi pomalu opět napouští. Po část vegetační doby (většinou od dubna do srpna) zůstává dno rybníku suché. Díky tomu rostou na dně vzácné lipnicovité rostliny, například puchýřka útlá nebo odemka vodní. Zajímavé je také jeho umístění uprostřed poměrně velkého lesního komplexu.

Mezi další neobvyklé rostliny osídlující toto specifické prostředí je např. myší ocásek nejmenší, šťovík přímořský či konitrud lékařský. Ani bezprostřední okolí rybníka není botanicky nezajímavé. Na podmáčených místech pod hrází tvoří bohaté porosty řeřišnice hořká a kosatec žlutý.

Díky letnění se kolem Černého Nadýmače vyskytují živočichové vázaní jak na vodní hladinu, tak i na suché dno. Můžete zde pozorovat divoké kachny, kormorány nebo volavky popelavé. Samotné vyschlé dno je domovem kulíka říčního, který si v puklinách staví hnízda. V tůních kolem Černého Nadýmače žijí i chráněné žaby, a to kuňka obecná a kuňka ohnivá.  

Podél vodního přivaděče z Opatovického kanálu roste mnoho borůvek a hub. Rybník slouží k chovu ryb i jako zdroj vláhy pro okolní les. Průsakové vody a odpadní vody jsou uměle rozvedeny po celém lesním komplexu a díky tomu ani v období sucha stromy a zvěř netrpí nedostatkem vody. Kolem Černého Nadýmače vede cyklostezka 4273 a Výrovský okruh, vhodný i pro vozíčkáře.

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Autokemp Marin Mělice u Přelouče

Přelouč, Pardubický kraj
Kavárna a bistro Monamy

Kavárna a bistro Monamy

Srnojedy, Pardubický kraj
Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj