Úvod > Co chcete dělat? > Rybniční zámeček
Památky

Rybniční zámeček

Současná podoba zámečku má původ v návrhu Josefa Kornhäusela z roku 1815. V roce 2003 byla objevena 80 cm široká a 10 m dlouhá zeď, která je důkazem, že zámeček byl někdy přestavován. Jeho původní podoba se tedy od té dnešní výrazně lišila.
Když Franz Engel stavěl roku 1824 na protějším břehu rybníka Tři Grácie, přesvědčil panstvo, aby byly k Rybničnímu zámečku dostavěny alespoň postranní arkády. Jeho důvod byl velice prostý – chtěl, aby byl z Grácií hezčí výhled na okolí.

Přibližně dva kilometry jižně od Lednice u severního břehu Prostředního rybníka se nachází klasicistní Rybniční zámeček, jehož jižní průčelí je opatřeno předsunutým rizalitem s trojúhelníkovitým štítem vyzdobeným motivem harfy obklopené květinovými ornamenty.

Stejně jako mnoho ostatních saletů, tedy uzavřených zahradních staveb, sloužil kdysi Rybniční zámeček k lovu ptactva a ryb. V roce 1928 darovali Lichtenštejni objekt ornitologům a hydrobiologům.

V prvním patře se nachází slavnostní sál a dva rohové salonky (společenský na východní straně a lovecký na západní straně). První patro je s přízemím zámku spojeno točitým pískovcovým schodištěm. V přízemí budovy se nacházejí dva komfortní apartmány tvořené rohovými pokoji s kuchyňskými kouty, koupelnami a předsíněmi. Nachází se zde také sociální zázemí pro ostatní prostory zámečku. Všechny tyto prostory je možné celoročně využít ke konání pracovních, společenských nebo kulturních akcí.

Rybniční zámeček je v současnosti ve vlastnictví Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a je přístupný dvakrát do roka (o velikonočních a vánočních svátcích).

Na vyžádání u správce zámku je možné navštívit zámeček v rámci individuální komentované prohlídky během celého roku.

Již několik desetiletí pobývá v půdních prostorách početná kolonie chráněného netopýra brvitého.
 
Objekt je přístupný z Bezručovy aleje, která spojuje LedniciValticemi. U silnice je instalována informační cedule. Romantické okolí zámečku tvoří nejen les a rybník, ale i výhled na Apollonův chrám a chrám Tří Grácií.
 

Provozovatel

Rybniční zámeček

Lednice 437
691 44 Lednice
Tel.:
+420 545 135 032
Tel.:
+420 606 277 110
Email:
plevova@mendelu.cz
Email:
milan.januvka@sez...
WWW:
rzamecek.mendelu.cz/
WWW:
www.lednicko-valt...
GPS:
48,784370 16,795710
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný sklípek Hrozínek

Vinný sklípek Hrozínek

Lednice, Jihomoravský kraj
Relax Hotel Štork

Relax Hotel Štork

Lednice, Jihomoravský kraj
Ubytovna Coolej – ubytování v Lednici

Ubytovna Coolej – ubytování v Lednici

Lednice, Jihomoravský kraj
Restaurace U Tlustých

Restaurace U Tlustých

Lednice, Jihomoravský kraj