Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna na Mařském vrchu
Příroda

Rozhledna na Mařském vrchu

Nedaleko obce Svatá Maří stojí roztomilá 12 metrů vysoká rozhledna, k níž se přimyká kaple sv. Václava ve tvaru románské rotundy. Pod rozhlednou naleznete kamenné moře, které je chráněnou přírodní památkou.

Rozhledna se nachází cca 7 km od Vimperka. Auto můžete zanechat na malém parkovišti 0,5 kilometru od rozhledny. Trasa vede nejprve po asfaltové cestě k telekomunikačnímu vysílači a poté krátce lesem k samotné rozhledně. Příchod je lemován křížovou cestou.

Okolní stromy již částečně zakryly výhled, ale i tak se můžete pokochat pohledem na Boubín, Javorník a některé blízké šumavské vesničky. Po keltské stezce můžete pokračovat k bývalému keltskému hradišti Věnec u Lčovic.

Z historie rozhledny: když se František Teplý, farář ve výslužbě, procházel jednoho horkého letního dne s knězem Janem Pátkem okolo Svaté Maří, došli až na Lysou skálu. Spatřili nádherný výhled do krajiny a napadlo je, že by se zde mohla postavit kaple s rozhlednou.

Uspořádali sbírku a dne 26. července 1935 byl položen základní kámen. Pod rozhlednou byl zřízen hostinec. Ačkoliv dnes už zde žádné občerstvení nenaleznete, rozhledna s kaplí pohladí po duši.

Provozovatel

Obec Svatá Maří

Svatá Maří 34
385 01 Svatá Maří
Tel.:
+420 388 415 622
Email:
obecni-urad@svata...
WWW:
www.svatamari.cz
GPS:
49,072795 13,847997
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Bohumilická alej

Bohumilická alej

Bohumilice, Jihočeský kraj
Naučná stezka Sudslavický okruh

Naučná stezka Sudslavický okruh

Vimperk, Jihočeský kraj
Sudslavická jeskyně

Sudslavická jeskyně

Bohumilice, Jihočeský kraj