!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Rokle Apatyka na Kokořínsku
Příroda

Rokle Apatyka na Kokořínsku

Rokle u Kokořínského údolí je pojmenována podle léčivých bylin, které se zde hojně sbíraly. Výskyt druhů rostlin typických spíše pro horské či podhorské oblasti je zapříčiněný velkou teplotní inverzi v rokli.
Rokle dostala své jméno podle množství léčivých bylin, které zde byly hojně sbírány. Teplotní inverze v rokli je příčinou, že se zde vyskytují pro tuto oblast netypické horské a podhorské rostliny. V zimě se do rokle dostává rotující teplý vzduch + 4 °C a v létě je naopak v rokli vrstva stále chladného vzduchu 13 °C. To způsobuje vegetační inverzi, tedy zvrat vegetačních pásem. Chladnomilné druhy, které jsou typické pro vyšší nadmořské výšky, rostou hluboko v rokli v nízké nadmořské výšce. Naopak teplomilné druhy z nízkých nadmořských výšek rostou vysoko nad roklí.

Apatyka se nalézá pouhý kilometr od parkoviště pro auta u Pokliček. Po návštěvě se můžete vrátit nebo pokračovat do Mšena.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Pension v Ráji

Pension v Ráji

Mšeno, Střední Čechy
Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Hospoda U Grobiána na Kokořínsku

Kokořín, Střední Čechy
Kemp SK Mšeno

Kemp SK Mšeno

Mšeno, Střední Čechy