Úvod > Co chcete dělat? > Replika Železné opony v Bučině u Kvildy
Památky

Replika Železné opony v Bučině u Kvildy

Repliku železné opony tvoří zrekonstruovaný hraniční zátaras a další prvky tzv. železné opony. Nachází se nedaleko turistického hraničního přechodu Bučina–Finsterau a je doplněna informační tabulí. Stojí zde od roku 2008.
Obec Bučina patří mezi mnohá pohraniční sídla, která v souvislosti s odsunem německého obyvatelstva po roce 1945 a s budováním železné opony po roce 1948 zanikla.

Jak železná opona vypadala? Přibližně 20 metrů široký pás s ploty z ostnatého drátu, v lesnatých úsecích zasazený v širokých průsecích, lemoval prakticky celou hranici s Rakouskem a Německem. Drátěné zátarasy byly pod proudem vysokého napětí, na zemi ležely kotouče ostnatého drátu a některé úseky byly dokonce zaminovány. Opona se začala budovat v dubnu 1951 a sloužila až do revoluce v roce 1989, její likvidace pak začala v prosinci téhož roku, když pánové Dienstbier a Genscher symbolicky přestřihli první dráty. Dodejme ještě, že železná opona neodřízla jen sousední státy, ale její vinou byla nepřístupná rozsáhlá území podél hranic. Půvaby Novohradských hor, Šumavy, Českého lesa nebo Podyjí tak čekaly na své odhalení několik desítek let, během nichž ovšem nenávratně zmizely nejenom typické samoty, roztroušené po horských svazích, ale také celé vesnice, četné kostely, kaple a poutní místa.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Replika Železné opony

Bučina
385 01 Kvilda
WWW:
www.sumava.net/kv...
GPS:
48,966733 13,592306
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Kvilda
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Hotel Alpská vyhlídka na Bučině

Kvilda, Jihočeský kraj
Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Borová Lada, Jihočeský kraj
Penzion a restaurace Černý vlk

Penzion a restaurace Černý vlk

Kvilda, Jihočeský kraj
Wellness chata Kaštánek na Kvildě

Wellness chata Kaštánek na Kvildě

Kvilda, Jihočeský kraj