Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Replika hraničního sloupu ČSR v Aši
Památky

Replika hraničního sloupu ČSR v Aši

U hraničního přechodu Aš – Selb stojí od 28. října 2022 orientační hraniční sloup, který zde stával za první republiky. Jeho replika byla odhalena při příležitosti státního svátku vzniku Československa.
O osazení hraničních sloupů na hraničních přechodech Československé republiky bylo rozhodnuto v roce 1923. Tehdy se hraniční sloupy vyráběly z lisovaných ocelových plechů ve slovenské železárně a do konce roku 1931 se jich na přechodech umístilo 225, z toho jich 6 bylo v ašském výběžku (stály jen tam, kde fungoval celní úřad). Nejdéle se v těchto končinách zachoval sloup číslo 16, tedy ten, který byl za první republiky právě na celním přechodu v Aši.

Když Němci zabrali pohraničí, sloup s číslem 16 přetřeli, odstranili také československý státní znak a na místo něj dosadili hákový kříž. Po válce se sloup podařilo obnovit, jenže s nástupem komunismu padla železná opona a sloup zůstal v nepřístupném hraničním prostoru. Přesto se o něj někdo staral, kdo, to se dodnes neví. Sloup označující československé území přečkal na stejném místě až do roku 1990. Co se s ním stalo pak, není známo.
Jako připomínka naší historie byla v den státního svátku 28. října 2022 vztyčena kopie sloupu, která vznikla v dílně pana Vitalije Godoroži, který sloup vyrobil podle dobové technické dokumentace. Váží asi 140 kilogramů a natřený je ve státních barvách. Znaky a emblémy jsou litinové. Byl osazen o několik metrů vedle místa, kde stával před válkou – na původním stanovišti dnes vede chodník.
 
Do současnosti se dochovalo pouze několik originálních hraničních sloupů. Jeden z nich je na přechodu Johanngeogenstadt – Potůčky, další v Dolním Žlebu u Děčína a nejzachovalejší z nich (stojící zároveň na stejném místě) se nachází v bývalé Mohelnici.
 

150 let města Aš

Koncerty, výstavy, sochařské sympozium, společenské plesy, divadelní představení, kino, sportovní olympiády, graffity jam nebo slavnostní představení projektu Park historie, Aš si v letošním roce připomíná 150 let od povýšení na město.
Aš, Karlovarský kraj

Společná vstupenka na zajímavá místa Františkových Lázní a okolí

Plaťte jednou, přijeďte třikrát – tak zní pozvání do Františkových Lázní a okolí. Na hrad Seeberg, do Národní přírodní rezervace Soos a Městského muzea Františkovy Lázně za jednu cenu.
Skalná, Karlovarský kraj

Novoroční výstup na Bismarckovu rozhlednu na Zelené hoře

Klub českých turistů, odbor Union Cheb a Město Cheb zve všechny turisty na novoroční výstup na Bismarckovu rozhlednu na Zelené hoře u Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.
Cheb, Karlovarský kraj

Via Czechia – nejdelší trasy napříč Českem

Dálkové cesty Via Czechia Severní stezka a Jižní stezka představují nejdelší a nejodvážněji vedené trasy v České republice. Jsou vhodné pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích.
Aš, Karlovarský kraj

Dětská naučná stezka Aš

Naučná stezku a vás zábavnou formou provede po místech, kde se tvořila bohatá historie města. Vyrazte na rodinný výlet a poznejte historii a současnost Aše.
Aš, Karlovarský kraj

3D bludiště a dětské hřiště v Aši

Lanové bludiště a dětské hřiště se nachází v ašském Parku historie. Jedná se o cesty nad zemí (určené dětem), které vedou mezi stromy a jsou naprosto bezpečné.
Aš, Karlovarský kraj

Kašna s lipany v Aši

Městu Aš dala jméno ryba s charakteristickou hřbetní ploutví, lipan podhorní, které se německy říká Äsche. Nyní na Ašsku vůbec nežije. Symbolizuje ji socha na kašně na náměstí v Aši.
Aš, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Útulna Krásná na Ašsku

Všem poutníkům a turistům je v obci Krásná na Ašsku k dispozici krásná dřevěná útulna, kde mohou složit hlavu nebo přečkat nepřízeň počasí.
Krásná, Karlovarský kraj

Bistro Fichtl Aš

Každý týden nové menu, čerstvé a kvalitní suroviny. Pečeme a vaříme si sami. Přídavkem si můžete užívat výhledy na vernéřovské kopce a rybníky.
Aš, Karlovarský kraj

Park hotel Nebesa v Aši

Parkhotel je umístěn přibližně tři kilometry od města Aše v klidném a příjemném prostředí. Parkhotel disponuje restaurací s celotýdenním provozem, sálem pro pořádání různých akcí a pokoji pro ubytování. Celoročně je také možnost ubytování v několika chatkách.
Aš, Karlovarský kraj

Bistro Fichtl ve Vernéřově u Aše

Každý týden nové menu, čerstvé a kvalitní suroviny. Pečeme a vaříme si sami. Přídavkem si můžete užívat výhledy na vernéřovské kopce a rybníky.
Aš, Karlovarský kraj