Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Ramzovské sedlo v Jeseníkách
Příroda

Ramzovské sedlo v Jeseníkách

Ramzovské sedlo leží ve výšce 760 metrů a tvoří předěl mezi Jeseníky a Rychlebskými horami. Vede jím silnice číslo 369 z Hanušovic do Jeseníku a také železniční trať ze Šumperku do Jeseníku.
Ramzovské sedlo (763 m) tvoří pomyslnou hranici mezi Hrubým Jeseníkem a Rychlebskými horami. Horské sedlo svírají vrcholky hor Šerák (1351 m) a Smrk (952 m). Sedlo tvořilo v minulosti také zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.

Sedlem prochází silnice číslo 369 z Hanušovic do Jeseníku a také železniční trať ze Šumperku do Jeseníku. Ta zde má také zastávku s ne jen tak obyčejnou. Je to nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách. Sedlo je také východištěm turistických tras E3 Hřebenovka (červená) na Králický Sněžník v jednom směru a na Keprník a Červenohorské sedlo ve směru druhém.

Přímo v sedle je začátek Odpočinkové stezky Ramzová. Jde o krátkou odpočinkovou naučnou stezku se 4 zastaveními, na kterých se dozvíte informace o přírodních živlech v oblasti Jeseníků a vybrané zajímavosti z lesnictví.

V zimě zde funguje několik skiareálů, celoročně se můžete svézt sedačkovou lanovkou na Šerák s mezistanicí na Černavě.
 

Provozovatel

Ramzovské sedlo

Ramzová
788 25 Ostružná
WWW:
https://www.ramzo...
GPS:
50,192990 17,064388
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
Tipy na výlet:
Ostružná a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky jeskyně Na Pomezí v Rychlebských horách

Od ledna do konce března bude Jeskyně Na Pomezí otevřena každou středu. Prohlídky se konají v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin.
Lipová-lázně, Olomoucký kraj

176. zahájení lázeňské sezóny v Jeseníku

Tradiční zahájení lázeňské sezóny v Jeseníku a Priessnitzových léčebných lázních. Slavnostní zahájení sezóny s programem.
Jeseník, Olomoucký kraj

Jesenické trhy

Oblíbené trhy s regionálními potravinami, řemesly a zajímavými produkty z Jesenicka i širšího okolí. Součástí akce je doprovodný kulturní program a dětská herna.
Jeseník, Olomoucký kraj

Lyžařský areál Ramzová

Ski centrum Bonera Ramzová se nachází v Jeseníkách v nadmořské výšce 782 – 1351 m n.m. Čeká tu na vás nejdelší sjezdovka v ČR v délce 3 260 metrů.
Branná, Olomoucký kraj

Lanovka Ramzová – Šerák

Sedačková lanová dráha Ramzová – Čerňava – Šerák je dvouúseková lanová dráha v Hrubém Jeseníku. Dolní úsek byl postaven v roce 1976 (současná lanovka je zde v provozu od roku 2009), horní o pět let později (současná 2010).
Ostružná, Olomoucký kraj

Apartmány Ramzová – za sportem i zábavou do Jeseníků

Rekreačně-sportovní oblast Ramzová je skvělým místem pro celoroční aktivity.
Ostružná, Olomoucký kraj

Ramzová – nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách

Nejvýše položená vlaková stanice v Jeseníkách se nachází a Ramzovském sedle. Nádraží v Ramzové leží ve výšce 760 m n. m. a bývala nejvýše položenou rychlíkovou stanicí u nás, rychlíky zde však již nestaví.
Ostružná, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Park Ostružná

Pohodlné ubytování v moderních pokojích ve dvou budovách s výtečnou domácí kuchyní, výhodné ceny a skvělá poloha v srdci Jeseníků.
Branná, Olomoucký kraj

Kemp a cyklopoint Skiland Ostružná

Nově otevřený kemp v Ostružné v Jeseníkách. Slouží pro milovníky stanování, kempování, karavanisty, cyklisty i nenáročné turisty.
Ostružná, Olomoucký kraj

Restaurace Skiland v Ostružné

Zastavte se v naší "muzikantské" restauraci, kde příjemně posedíte, uhasíte žízeň a pochutnáte si na našich minutkách, salátech i hotových jídlech, které pro vás denně připravujeme.
Ostružná, Olomoucký kraj

Areál Skiland Ostružná

Areál Skiland Ostružná poskytuje ubytování v různých kategoriích – apartmány, hotelové pokoje, pokoje s kuchyňským koutem, rodinný penzion a Skiland penzion v Petříkově.
Ostružná, Olomoucký kraj