!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy
Příroda

Kuchyňská zámecká zahrada Veltrusy

Poznejte zásobní historickou zahradu zámku Veltrusy. Ta je otevřená každý rok při tradiční akci Dožínky hraběte Chotka.
Až zahradnice rozprostřou svůj pestrý koberec nádherných barev na veltruskou půdu a až slunečnice rozsvítí celou zahradu a bylinky provoní vše kolem, na zem spadnou první letní jablka a hrušková alej rozevře svoji náruč, zkuste se zatoulat na veltruský Ostrov a kousek od zámecké budovy vejděte do míst, které zakládal Jan Rudolf Chotek koncem 18. století.

Dýchne na vás nejen kouzelné místo s tisíci květy se vzpomínkou na barokní zahradní kompozici a dávné skleníky v novém šatu, jako poselství technické dokonalosti našich předků, ale ponejvíce ta klidná, tichá atmosféra místa, kam odchází básníkova duše, aby nabrala nové síly.

Budete toužit ulehnout si do stínu stromů a nasávat ten zvláštní čas, který plyne jen v těchto místech a možná si odnesete vějíř trvalek a nebo med od zámeckých včel a možná si ten obraz, tak podezřele podobný impresionismu, odnesete ve své paměti domů, aby vám svítil na cestu všedních dnů svoji živou radostí, protože byl "namalován" s láskou k tradici starých hraběcích časů.
 

Z historie kuchyňské zahrady:

Byla založena jižně od zámku patrně v průběhu 80. let 18. století a vybudována na dvou výškových úrovních. Hlavní pěstební a zároveň i okrasná plocha zahrady se nacházela ve spodní geometricky členěné části. V horní úrovni pak byly, většinou ve druhé polovině 19. století, postaveny velké objekty skleníků, které představují jedinečné, dosud funkční zázemí staré kuchyňské zahrady.

Unikátní technickou památkou jsou dochované otopné systémy, kdy je teplo vnitřním prostorem skleníku rozváděno zděným otopným kanálem (jakýmsi "ležatým komínem") nad nímž jsou umístěny pěstební stoly. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Pikniky na zámku Nelahozeves

Pikniky na zámku Nelahozeves

Nelahozeves, Střední Čechy
Resort Svět

Resort Svět

Úžice, Střední Čechy
Chata Lucie pod slavnou horou Říp

Chata Lucie pod slavnou horou Říp

Mnetěš, Severozápadní Čechy