ÚvodCo chcete dělat?PřírodaKumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném
Příroda

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném

Kumpánova zahrada, místně vžitá pod názvem "Benar", připomínající minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou v ulici K. H. Borovského čp. 37, je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném.
Zahrada byla navržena a realizována roku 1939 podle návrhu významného zahradního architekta Josefa Kumpána (1885–1961). Od roku 2018 je zahrada s vilou nemovitou kulturní památkou chráněnou státem a dnes je ve vlastnictví města Slaný.

Celá obnova parku byla realizována podle návrhu architektů Krejčiříkových. Na základě původního výkresu Josefa Kumpána, který nalezli v archivech, vytvořili projekt na obnovu parku a citlivým způsobem na tento původní projekt navázali. S obnovou parku město Slaný začalo postupně v roce 2020 pod bedlivým dohledem Národního památkového ústavu. Do zahrady se například vrátila socha Dámy po koupeli, zrestaurován a obnoven byl chrlič vody v podobě lva, jenž byl dlouho zasypán pod zemí. Nově byla vytvořena replika původní kašny ve tvaru čtyřlístku, do parku byly vysazeny stromy a květiny, vytvořena byla také unikátní dřevěná treláž s popínavými růžemi.

Park byl otevřen veřejnosti 1.července 2022 a slouží občanům města a širokého okolí jako relaxační odpočinková zóna, kde se v letních měsících mohou také příjemně osvěžit. V Kumpánově zahradě naleznete veřejné toalety a food truck Café Poeta
 

Z historie Kumpánovy zahrady

Roku 1918 koupila textilní firma Ferdinand Přibyl a synové pod vedením Ferdinanda Přibyla st. přádelnu a k ní patřící domek při ulici K. H. Borovského ve Slaném, místní části Kvíček. Asi nejslavnější doba daného místa začíná roku 1939, kdy převzal dědictvím majetek mladší bratr Ferdinanda Přibyla ml. Nechal zrekonstruovat park přiléhající k vile podle Kumpánova plánu. Jedním z určujících projevů Kumpánem navrhovaných zahrad byla jejich výrazná odbytnost podpořená drobnou zahradní architekturou a doplňky, jimž věnoval zvláštní pozornost a které sám navrhoval. Výsadnímu postavení se těšily zejména tzv. besídky – drobné stavby určené ke společenskému setkávání a trávení volného času, skýtající ochranu proti slunci a nepohodě, umístěné většinou na vyvýšeném místě pro lepší rozhled. Kumpán byl názoru, že čím jednodušší, tím byly krásnější. Dbal také na to, aby se při volbě dvou různých barev doplňovaly (hnědá a žlutá, modrá a šedá, žlutá a bílá, zelná a bílá atd.).

Nepostradatelným prvkem byl okrasný a rekreační bazén, který převažoval nad přírodními jezírky. Ve slánské Přibylově zahradě si mohl díky velkému prostoru dovolit zakomponovat všechny vodní prvky, kdy jezírko ještě obohatil o unikátní stavbu kamenného akvaduktu. Ze zahradního plánu lze vyčíst, že byl původně navřen jako dvoupatrový. Tento technický prvek zahrnuje i Kumpánova zámecká zahrada Lednicko-valtického areálu. Rekreační bazén byl pojat jako okázalý květinový parter oddělený tzv. treláží – lehkým dřevěným mřížovím upevněným na betonové konstrukci, které často nechával popínat jemnolistými keři jako akébií nebo slabě rostoucími popínavými růžemi. Popínavé rostliny považoval za významný dekorativní prvek přispívající k útulnosti zahrady a nacházely se téměř ve všech jím navržených soukromých zahradách.

Ke zpříjemnění pobytu v zahradě používal též květinové oblouky nebo loubí, která oddělovala jednotlivé zahradní části a vytvářela dojem uzavřenosti. V případě záhonů volil spíše jednobarevné a méně kontrastní kombinace rostlin. Slánskou Přibylovu zahradu zvýraznil bledě zeleným kachlovým obkladem, ozdobil chrlící hlavou lva a završil sochou ženské figury (dlouhý čas dočasně deponovanou v zahradě městského kina). Město Slaný je vlastníkem vily a zahrady, které byly prohlášeny památkou roku 2022.

Aktuality

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.
Slaný, Středočeský kraj

Husitské slavnosti ve Slaném

Tradiční akce na slánském Masarykově náměstí. Město si připomene kousek historie a ožije Husitskými slavnostmi.
Slaný, Středočeský kraj

Celým rokem zaječím skokem – zvířátka české přírody

Přírodovědná výstava Celým rokem zaječím skokem. Ta je věnována zejména dětem a představí zvířátka české přírody..
Slaný, Středočeský kraj

Slánský tuplák 2024

Ve Slaném se bude 14. – 15. června konat již 12. ročník pivního a hudebního festivalu.
Slaný, Středočeský kraj

Edurun – běh nejen studentů a absolventů Obchodky Slaný

Běh studentů a absolventů slánské obchodní akademie, kterou pořádají sami studenti prvních ročníků. Akce kombinuje sport s rozvojem organizačních, týmových a dalších aktivit. Studenti získávají praktické zkušenosti s organizací veřejných akcí.
Slaný, Středočeský kraj

Open Air festival Valník ve Slaném

V pátek 16. a v sobotu 17. srpna 2024 se koná jubilejní 25. ročník tradičního slánského rockového festivalu Valník.
Slaný, Středočeský kraj

Výstava Kořeny – Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Svět kořenů je plný barev, příběhů a překvapení. Po překročení bludného kořene se zmenšíte a ocitnete se pod zemí, v půdě. Výstava Kořeny ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně potrvá od 14. 2. 2024 do 5. 1. 2025.
Kladno, Středočeský kraj

Kladenské dvorky 2024

Tradiční open-air výstava amatérského i profesionálního umění, koncerty, divadla, výtvarné dílny v romantickém prostředí kladenské čtvrti Podprůhon.
Kladno, Středočeský kraj

Výtopna Slaný – výletní vlaky a budoucí železniční muzeum

Spolek Výtopna Slaný vlastní 5 ks historických exponátů kolejových vozidel, které jsou v různém stádiu renovace, a několik desítek exponátů železniční zabezpečovací techniky. Pořádá několik výletů do roka.
Slaný, Středočeský kraj

Aquapark Slaný

Skvělý aquapark ve Slaném nabízí zábavu široké veřejnosti. Najdete jej v areálu víceúčelové sportovní haly. Užijte si tobogány, zaplavte si proti proudu a odpočiňte si ve vířivkách!
Slaný, Středočeský kraj

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.
Třebíz, Středočeský kraj

Bývalá radnice ve Slaném

Novorenesanční slánská radnice č. p. 3 – dominanta Masarykova náměstí i celého města. Radnice stojí na místě původního domu, který v roce 1378 daroval městu císař a král Karel IV. Její věž s hodinami je vysoká 43 metrů. Je zakončená makovicí a hvězdou.
Slaný, Středočeský kraj

Víceúčelová sportovní hala Slaný

Víceúčelová sportovní hala Slaný se nachází na jihozápadním okraji města Slaného. Nachází se zde krytá zimní hokejová hala, fotbalová hříště, ale i krytá plavecká hala nabízející koupání i zábavz charakteru aquaparku.
Slaný, Středočeský kraj

Privátní wellness v Hejtmanském dvoře ve Slaném

Nečekejte na dovolenou a užívejte si odpočinek kdykoli. Bublinky, uvolňující masáže proudů vody, finská sauna, barevná terapie, minibar ... očistěte svoji mysl pod gotickými klenbami.
Slaný, Středočeský kraj

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné. V roce 2024 byla otevřena moderní expozice Království soli pod Slánskou horou.
Slaný, Středočeský kraj

Kostel sv. Gotharda ve Slaném

Na místě původně románské baziliky byl rozšířen v gotickém slohu děkanský kostel sv. Gotharda.
Slaný, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Továrna Slaný

Hořkou novinkou roku 2016 se pro milovníky zlatavého moku stalo dlouho očekávané zprovoznění slánského minipivovaru Továrna.
Slaný, Středočeský kraj

Pivnice Továrna Slaný

Stylová pivovarská pivnice směděnými varnami a grilbarem potěší zejména milovníky piva a specialit k nim šitým na míru.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Továrna Slaný

Prostory restaurace se nacházejí v dispozičně členitém přízemí rohové secesní budovy z roku 1908. Tu postavil tehdejší podnikatel Stein a sloužila k účelům výroby textilního průmyslu.
Slaný, Středočeský kraj

Asijská restaurace Kitakata ve Slaném

Asijská restaurace Kitakata se nachází v prostorách bývalé pizzerie Hemerkův statek v Ouvalově ulici ve Slaném.
Slaný, Středočeský kraj

Hotel Hejtmanský dvůr ve Slaném

Stylový hotel v samém srdci královského města Slaný, s výhledem na náměstí, s profesionální péčí, ale v rodinné atmosféře.
Slaný, Středočeský kraj

Restaurace Atrium – nevšední gastronomie i ve všední den

Od poledního menu, přes výběr ze zajímavého A la carte, až po zážitková menu, kde se snoubí chuť i vůně. Poctivá kuchyně v moderním pojetí a nápadité servírování.
Slaný, Středočeský kraj

Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš založený v roce 2010 obnovil tradici vaření kvalitního slánského piva. Při jeho výrobě je použito výhradně nejkvalitnějších domácích surovin, českého chmele z nedaleké žatecké oblasti a vyhlášeného sladu z moravské Hané.
Slaný, Středočeský kraj

Vinařství Kvíc ve Slaném

Vinařství Kvíc bylo založeno v roce 1997 Petrem Rychtaříkem a Janou Isopovou. Vlastní vinohrad o rozloze 16,5 ha se nachází na jihozápadním svahu a jistě jej nikdo nepřehlédne při cestě autem po rychlostní silnici z Prahy do Mostu.
Slaný, Středočeský kraj