Úvod > Co chcete dělat? > Prohlídka pivovaru Platan
Zážitky

Prohlídka pivovaru Platan

Výlet do Protivína můžete spojit s prohlídkou místního Pivovaru Platan. Sládci tady vaří pivo s láskou a péčí podle tradiční receptury již více než 400 let. Používají přitom křišťálově čistou vodu z hlubinných vrtů, dále kvalitní český a moravský slad a vynikající žatecký chmel.

Využít můžete procházku jedinečnou platanovou alejí až k pivovaru. Během prohlídky si vyslechnete historii pivovaru a technologii vaření piva. Prohlídka trvá cca 1,5 hodiny a je možná pouze po předchozí objednávce.

Schwarzenberský pivovar v Protivíně býval největším pivovarem Prácheňska. Existoval již v první polovině 16. století, ale přesné datum založení není známo. Roku 1711 přešel pivovar do vlastnictví knížecího rodu Schwarzenberků. Později, roku 1892, byl někdejší protivínský cukrovar proměněn v rozsáhlou sladovnu. Nejslavnější období protivínského pivovaru přišlo na přelomu 19. a 20. století. Pivo z Protivína se v té době vyváželo nejen do celého Rakouska-Uherska, ale i do zámoří. Zlaté období skončilo během první světové války, kdy pivovar přišel o své zahraniční odběratele. V roce 1948 došlo ke znárodnění podniku. Mezi roky 1950–1952 byl pivovar začleněn do národního podniku Jihočeské pivovary, kde s malou přestávkou vydržel až do změny režimu. Dnes je pivovar opět v soukromém vlastnictví.


Pravděpodobně nejstarší varna v České republice

Varna vznikla před 90 lety a pivovar neustále udržuje její chod pomocí původní technologie. Zhotovil ji v roce 1928 podnik Českomoravská Kolben – Daněk. Pivovar v té době patřil hlubocké větvi šlechtického rodu Schwarzenbergů. Náklady na výstavbu varny a pořízení technologie činily 10 milionů korun, což byly na tu dobu neuvěřitelné peníze.
 

Kvalitu vody hlídají raci

Pivovar Platan, který existuje 420 let, není výjimečný pouze svou varnou. Specifickým systémem kontroluje kvalitu vody, k čemuž využívá raky. Na projektu se podílí fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Pokud se zhorší kvalita vody, rakům se zrychlí tepová frekvence a změní své chování.

Provozovatel

Pivovar Platan

Pivovar 168
398 11 Protivín
Tel.:
+420 382 733 124
WWW:
www.pivo-platan.cz
GPS:
49,204610 14,217667
 
 

Vstupné

Poznámka:Cena od 45,-/58,-/71,- Kč, dle počtu osob ve skupině.

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna v Království času Protivín

Kavárna v Království času Protivín

Protivín, Jihočeský kraj
Penzion Benešovský mlýn Protivín

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Heřmaň, Jihočeský kraj
Hotel Prajer Vodňany

Hotel Prajer Vodňany

Vodňany, Jihočeský kraj
Kavárna Lahoda & dětské studio

Kavárna Lahoda & dětské studio

Vodňany, Jihočeský kraj