!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace a rybník Velká Kuš na Blatensku
Příroda

Přírodní rezervace a rybník Velká Kuš na Blatensku

Nejznámějším, nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším rybníkem je Velká Kuš nedaleko Blatné u obce Kadov. Zároveň se na březích nachází přírodní rezervace.
Rybník Velká Kuš byl zřízen v 16. století tehdejším majitelem panství Petrem Zmrzlíkem ze Svojšína. Jeho název nemá nic společného s husitskou zbraní. Je totiž odvozen ze  slova „kůše“, znamenající košatinu, tedy brlení u výpusti rybníka, která bránila úniku ryb. 

Vodní plocha je protáhlá, poněvadž k západu vybíhá výrazný jazyk. Od západu k východu je hladina dlouhá asi 1300 metrů, největší šířka rybníka je přibližně poloviční. Maximální hloubka dosahuje asi 7 metrů.

Důvodem ochrany je komplex balvanitých pastvin a přilehlých mokřadních luk, který je reprezentativní ukázkou typické krajiny okolí Blatné.

Malebnosti rybníka Velká Kuš přispívají žulové balvany v lesíku nad hrází a také nevelký zalesněný ostrůvek při severním břehu. 

Rybník je využíván k chovu ryb a dvoudenní výlov se koná pravidelně jednou za dva roky. U hráze má písčité dno, takže se dá využít i ke koupání.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 8. 2020