!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace a rybník Velká Kuš na Blatensku
Příroda

Přírodní rezervace a rybník Velká Kuš na Blatensku

Nejznámějším, nejfotogeničtějším a nejnavštěvovanějším rybníkem je Velká Kuš nedaleko Blatné u obce Kadov. Zároveň se na březích nachází přírodní rezervace.
Rybník Velká Kuš byl zřízen v 16. století tehdejším majitelem panství Petrem Zmrzlíkem ze Svojšína. Jeho název nemá nic společného s husitskou zbraní. Je totiž odvozen ze  slova „kůše“, znamenající košatinu, tedy brlení u výpusti rybníka, která bránila úniku ryb. 

Vodní plocha je protáhlá, poněvadž k západu vybíhá výrazný jazyk. Od západu k východu je hladina dlouhá asi 1300 metrů, největší šířka rybníka je přibližně poloviční. Maximální hloubka dosahuje asi 7 metrů.

Důvodem ochrany je komplex balvanitých pastvin a přilehlých mokřadních luk, který je reprezentativní ukázkou typické krajiny okolí Blatné.

Malebnosti rybníka Velká Kuš přispívají žulové balvany v lesíku nad hrází a také nevelký zalesněný ostrůvek při severním břehu. 

Rybník je využíván k chovu ryb a dvoudenní výlov se koná pravidelně jednou za dva roky. U hráze má písčité dno, takže se dá využít i ke koupání.
Zobrazit více
25.8.
28.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2022

Strakonice, Jižní Čechy
7.12.
Benátky pod sněhem

Benátky pod sněhem

Strakonice, Jižní Čechy
9.12.
Bratři Ebenové

Bratři Ebenové

Strakonice, Jižní Čechy
16.12.
Česká mše Vánoční

Česká mše Vánoční

Strakonice, Jižní Čechy