Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní památka Vraní skála u Zdic

Přírodní památka Vraní skála u Zdic

Příroda
Vraní skálu u Svaté nedaleko středočeských Zdic tvoří okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů. Místo je jedinečné dalekým kruhovým výhledem.
Vraní skála (536 m.n.m.) tvořená největším komplex buližníků u nás se nachází cca 5 km od obce Zdice. Skála je jednou z oblíbených lezeckých stěn, ale také místem s velmi pěkným kruhovým rozhledem na Český kras, Brdské Hřebeny (je vidět i věž Cukráku) a Křivoklátsko. Až na nejvyšší vrchol se lze za suchého počasí vylézt po vytesaných schůdcích a za pomocí železného zábradlí.

Pro většinu buližníkových skalek jsou charakteristické vysoké, ale mělké převisy a úzké vertikální komíny, které se směrem do masivu rychle uzavírají. Na Vraní skále jsou dva takové komíny - první leží na skále zvané Podivín, což je nejmohutnější skála ze tří posledních útvarů Vraní skály. Tento komín je 6 m vysoký a zasahuje jeskyňovitým výklenkem až 3m do skalního masivu. Podobný komín esovitého tvaru leží v severní stěně Vraní skály přímo pod jejím vrcholem. Mezi horolezci je znám jako Vraní komín a vede jím jedna z nejstarších horolezeckých cest (1942-44). Skutečnou geomorfologickou pozoruhodností Vraní skály je však drobná skalní branka vysoká asi 1,2m a široká 1m v čelní jz. stěně nejvyššího pilíře.

Nejlepší přístup k Vraní skále je z obce Svatá (1,5 km) nebo ze vsi Knížkovice (2 km). V nedaleké myslivně u obce Svatá se potkali Fügner a Tyrš, kde spolu mezi roky 1860-1861 vymysleli ideu Sokola, vož zde připomíná také pamětní deska.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
Hudlická skála v Hudlicích

Hudlická skála v Hudlicích

Hudlice, Střední Čechy
Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice

Zdice, Střední Čechy
Rozhledna Máminka

Rozhledna Máminka

Hudlice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Žebrák, Střední Čechy
Pivovar Matuška Broumy

Pivovar Matuška Broumy

Broumy, Střední Čechy
Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy