Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní památka Komínky – střed Moravy s ohňovou horou
Příroda

Přírodní památka Komínky – střed Moravy s ohňovou horou

Přírodní památka Komínky představuje vrcholové skalnaté partie na zalesněném hřbetu Chřibů, táhnoucím se od Kudlovické doliny směrem k Bunči. Jde o místo, o kterém se traduje, že na něm zdejší obyvatelé zapalovali ohně signalizující nebezpečí.
Komínky Chřibech tvoří 40 metrů dlouhý pás izolovaných pískovcových skalek a skalisek různých tvarů, velikosti i výšky v nadmořské výšce 480 až 520 metrů. Skaliska z magurského pískovce se nachází svazích a vrcholu Komínky (520 m), asi 1 km východně od rekreačního střediska na Bunči.

Počátkem 20. století sem často přijížděli lovci z řad šlechtických rodin. Mezi nimi nechyběl roku 1903 ani František Ferdinand D´Este. Právě kvůli Jeho Výsosti dala správa panství vytesat na vrchol skaliska pohodlné schůdky se zábradlím. Místní dělníci železné ohrazení zasazovali do vyhloubených děr a nosníky zalévali zkapalněnou sírou. Naneštěstí se však síra vzňala a okolí vrcholu začalo hořet. Dým z hory tak vyděsil místní obyvatele, že se začala šířit poplašná zpráva o probuzení dávné sopky. Bohužel, o této „kachně“ informovaly ve své době nejen místní noviny, ale nachytat se dala i dobová zahraniční média.

O Komínských skalách se také traduje, že jsou „středem“ Moravy. Jisté je, že krása zdejší přírody, lesní ticho, studánky a vyhlídková místa do kraje potěší srdce každého milovníka přírody.

Pod vrcholem si v jednom z kamenů všimnete mramorové desky. Ta je památkou na vůdce 11. oddílu kroměřížských skautů, který zde roku 1998 tragicky zahynul.

Provozovatel

Přírodní památka Komínky

Komínské skály
767 01 Kostelany
WWW:
https://www.vycho...
GPS:
49,184751 17,367304
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion na Ranči Milovice v Chřibech

Penzion na Ranči Milovice v Chřibech

Milovice, Jihomoravský kraj
Penzion Pod Chřiby

Penzion Pod Chřiby

Zdounky, Zlínský kraj
Ubytování na faře v Cetechovicích

Ubytování na faře v Cetechovicích

Cetechovice, Zlínský kraj
Penzion Zikmundov v Chřibech

Penzion Zikmundov v Chřibech

Staré Hutě, Zlínský kraj