Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Přírodní památka Bašta u obce Břasy
Příroda

Přírodní památka Bašta u obce Břasy

Černé uhlí se po celém světě dobývá většinou z velkých, často mnoha set metrových hloubek. Příslovečnou výjimkou, potvrzující pravidlo, jsou dnes již vytěžená ložiska černého uhlí mezi Radnicemi, Břasy a Stupnem.
Celá řada dolů u nás byla těžena klasicky, hlubinnými doly. Některá ložiska byla ale uložena mělko, jen pár metrů pod povrchem, což je neobvyklé i ve světovém měřítku. Černé karbonské uhlí tak na Břasku bylo těženo v dolech povrchových, vlastně lomech. Krajina mezi Břasy, Kříšemi a Stupnem je plná umělých prohlubní. Říká se jim oprámy a většinu z nich dnes ukrývá lesní porost.

U vesničky Kříše, západně od většího Stupna, se dochovala zajímavá památka. Na okraji rozlehlého oprámu zde stojí zastřešený portál, který ukrývá část sloje. Zařízení se jmenuje Přírodní památka Bašta a jde zbytek sloje bývalého povrchového dolu Kliment. Zde je možné po schůdkách sejít ke stěně uhelného profilu. Jednotlivé sloje oddělují světlé proplástky, havíři nazývané "deky". Vlastním slojím se říkalo "flece" a těm menším "flícky". Stojí zde také uhelný vozík, "hunt" s dřevěnými bočnicemi čili "sajtnami".  Takovéto vozíky sloužily zde až do zániku dolů počátkem 90. let 20. století. K dopravě uhlí se využívala visutá lanovka, která uhlí přepravovala právě pomocí těchto vozíků.

Přírodní památka vznikla v 80. letech minulého století. Později se ale černé uhlí na vzduchu a vlhku rozpadalo na úlomky až mour. Ve spolupráci Českého svazu ochránců přírody a expertů z řad geologů a stavbařů  došlo k ošetření uhelného profilu. Na očištěnou stěnu byla aplikována syntetická pryskyřice, která vytvořila tenkou vrstvu, která uhelnou stěnu dobře chrání. Přesto dochází k drobnému osypu, neboť přírodní památka Bašta je velmi křehký přírodní výtvor, o který je třeba neustále pečovat.

Okolo PP Bašta prochází naučná stezka Po stopách důlní činnosti na Břasku.

Oslavy 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Břasy

SDH Břasy srdečně zve na oslavu 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Břasích.
Břasy, Plzeňský kraj

Vodácký maraton na Berounce

Vodácký maraton na Berounce je závod turistických kanoí na řece Berounce z Dolan do Bránova o délce 58,3 km. Akce je určena pro všechny věkové kategorie i výkonnostní úrovně. Závod je vypsán v kategoriích – muži, ženy, mix, dětská (dospělý + dítě), kanoe C1, kajaky K1, K2, pramice, raft.
Dolany, Plzeňský kraj

Čus vydrus

„Čus vydrus“ je první ucelený komiks o životě a životním prostředí vydry a jejích vodních ne/kamarádech z pera (a pastelek) dětí z oddílu MOP Volavky Třeboň pod vedením Václava Bartušky.
Rokycany, Plzeňský kraj

Cesty české vědy

Výstava je výstupem projektu Živá mapa: Topografie dějin přírodních věd v českých zemích, realizovaného na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a doplněna o sbírkové předměty Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech.
Rokycany, Plzeňský kraj

Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
Rokycany, Plzeňský kraj

Umění léčit

Výstava je zaměřena na dějiny lékařství a léčitelství v Rokycanech.
Rokycany, Plzeňský kraj

Příměstský sportovní tábor

Kemp vítězů je inovativní příměstský tábor pro děti 6-15 let, zaměřený na zábavu a radost z pohybu. S heslem "Bavte se pohybem" si klade za cíl ukázat dětem, že sport není jen soutěž, ale především zdroj zábavy a spokojenosti.
Rokycany, Plzeňský kraj

Příměstský sportovní tábor

Kemp vítězů je inovativní příměstský tábor pro děti 6-15 let, zaměřený na zábavu a radost z pohybu. S heslem "Bavte se pohybem" si klade za cíl ukázat dětem, že sport není jen soutěž, ale především zdroj zábavy a spokojenosti.
Rokycany, Plzeňský kraj

Přírodní památka Kateřina u obce Břasy

Přírodní památku Kateřina tvoří v lese skrytý odkryv bývalého dolu o rozloze 0,68 ha. Dnes je území porostlé náletovými dřevinami (bříza, osika, vrba). Vidět je 20 metrů vysoká a 70 m široká těžební stěna.
Břasy, Plzeňský kraj

Šternberská hrobka ve Stupně

Empírová hrobka spoluzakladatele Národního muzea v Praze Kašpara Mária ze Šternberka, významného přírodovědce (paleontologa, botanika, mineraloga). Hrobka byla postavena v roce 1808.
Břasy, Plzeňský kraj

Autodráha ve Stupně

Model je postaven na rozebiratelném stole o velikosti 5,30m-2,20m.
Břasy, Plzeňský kraj

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku

Břasy jsou jediným místem s průmyslovou těžbou černého uhlí na povrchu v Čechách a světový unikát potom představuje jediný z povrchu odkrytý zkamenělý les z období karbonu. Tématem naučné stezky jsou četné pozůstatky důlních a průmyslových provozů v okolí Břas, Stupna, Kříš, Vranovic a Darové.
Břasy, Plzeňský kraj

Rozhledna Na Vrších v obci Břasy

Unikátní multifunkční stavba byla postavena jako datový převaděč s vyhlídkovým patrem pro veřejnost. Okolní krajinu můžete obdivovat z výšky dvanácti metrů. Okolní obce odtud budete mít jako na dlani, dohlédnout však lze až na Krušné hory nebo Šumavu.
Břasy, Plzeňský kraj

Pohádkový statek na návsi vesničky Vranovice

Nabízíme možnost strávit příjemné chvilky v prostředí krásného venkovského statku spolu s pohádkovými bytosmi a strašidýlky. Víte, jaké pohádkové bytosti bydlely na statku, jak vypadá Smolíček Pacholíček, jak žijí vodníci či čertíci, co je to dřevožer?
Břasy, Plzeňský kraj

Vitální svět – antické lázně na dosah ruky na Darovanském dvoře

Pokud hledáte lázně, kde se budete cítit jako staří Římané, čeká na vás Resort Darovanský dvůr v idylické krajině přírodního parku Horní Berounka. Kromě 27jamkového golfového hřiště tu objevíte luxusní wellness centrum Vitální svět, jedinečný prostor vybudovaný ve stylu starých římských lázní.
Břasy, Plzeňský kraj

Vodopád Dírka u Darové – nejvyšší vodopád Plzeňska

Nejkrásnější a nejvyšší vodopád Plzeňska se nachází nedaleko vsi Darová v katastru obce Břasy. Tři metry vysoký vodopád leží na Díreckém potoce v Přírodním parku Horní Berounka.
Břasy, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Na Trucovně

Tradiční česká restaurace v malebném městečku jménem Radnice, které najdete severně od Rokycan.
Radnice, Plzeňský kraj

Tábořiště Planá u Berounky

Kemp pro vodáky sjíždějící Berounku, milovníky přírody, rybáře a trampy. Zajišťuje ubytování ve vlastním stanu či karavanu. K dispozici jsou terasy nad pláží nebo louka.
Hromnice, Plzeňský kraj

Penzion Žuhansta

Rodinný penzion Žuhansta je zrekonstruovaný statek, kde však bylo zachováno původní rozmístění hospodářských budov i s „plackovou“ klenbou z 19. století a velkou vstupní bránou.
Bušovice, Plzeňský kraj

Intercamp Habr u Rokycan – retro camp uprostřed přírody

Intercamp Habr TJ Volduchy se nachází v lesích 2 km u obce Volduchy a 5 km od města Rokycany. Nabízíubytování v kempu s možností koupání. Ubytovat se můžete v chatičkách nebo ve vlastních stanech či karavanech.
Volduchy, Plzeňský kraj

Dvoreček Dýšina

V obci Dýšina na Plzeňsku vznikl citlivou rekonstrukcí starého domu příjemný Dvoreček Dýšina, který zve k dobrému občerstvení i kulturnímu a společenskému posezení.
Dýšina, Plzeňský kraj

Sportovní areál Berounka

Sportovní areál Berounka se nachází v obci Liblín, na soutoku řek Střely a Berounky v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Objekt je vhodný i pro akce mimosportovního charakteru, jako jsou svatby, školení nebo školy v přírodě.
Liblín, Plzeňský kraj

Hotel Berounka

Hotel Berounka se nachází v Liblíně., , na soutoku řek Střely s Berounkou v chráněné krajinné oblasti Horní Berounka.
Liblín, Plzeňský kraj

Pivovar Radouš v Druztové – pivo ušatého rytíře

V Druztové na Plzeňsku najdete pivovar s "pivem ušatého rytíře Radouše". V době svého vzniku s výrobou 200 litrů na jednu várku patří pivovar k nejmenším průmyslovým pivovarům v České republice.
Druztová, Plzeňský kraj