Úvod > Co chcete dělat? > Přelouč – rodiště Františka Filipovského

Přelouč – rodiště Františka Filipovského

Zážitky
Přelouč je jedním z nejstarších doložených míst na Pardubicku. Město je proslulé udílením cen za nejlepší výkony v dabingu, které se udílejí na počest herce Františka Filipovského, který se v Přelouči narodil.
Nejvýznamnější architektonickou památkou města je původně románský farní kostel sv. Jakuba, později barokně upravený, a hřbitovní komplex s kostelíkem z roku 1684, kde je pochován F. Veverka, vynálezce ruchadla. Dominantou Přelouče se na přelomu 19. - 20. století staly novorenesanční budovy na náměstí - základní škola (1880-81) a budova Záložny (1899-1901), projektovaná významným českým architektem Rudolfem Kříženeckým. Ten samý autor projektoval i nový evangelický kostel v Přelouči (1904).

V okolí Přelouče stojí za pozornost především raně barokní zámek v Cholticích, obklopený rozlehlým romantickým lesoparkem. Nejcennější součástí zámku je centrální kaple sv. Romedia (1695). Poblíž Choltic leží Svojšice. Naleznete zde neobvykle rozsáhlé pozůstatky středověké rytířské tvrze. Podhůří Železných hor jižně od Přelouče je vyhledávanou turistickou oblastí nabízející řadu přírodních zajímavostí - mezi ně patří např. zatopené středověké lomy na mlýnské kameny v okolí vsi Raškovice.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Alwin - místo hvězdných nocí

Penzion Alwin - místo hvězdných nocí

Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecko
Pivovar Pernštejn v Pardubicích

Pivovar Pernštejn v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy
Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Minipivovar Arnošt v Pardubicích

Pardubice, Východní Čechy